FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy
Proces odwoławczy w sprawie wypadku w Oświęcimiu
Osoby z Ośrodka podczas postępowania przed sądem I instancji zeznawały, że kolumna rządowa miała włączone jedynie sygnały świetlne, natomiast nie było słychać sygnałów dźwiękowych. Według prokuratury sąd pierwszej instancji na podstawie tych zeznań nieprawidłowo ocenił okoliczności zdarzenia. Przesłuchania odbędą się w obecności biegłego psychologa. Kolejną rozprawę wyznaczono na 31 marca.
- Prokuratura ma istotne wątpliwości, czy na podstawie dotychczasowych zeznań tych świadków można czynić w ogóle jakiekolwiek ustalenia faktyczne - mówi przed salą sądową prokurator Rafał Babiński.
Prokuratura domaga się uznania Sebastiana Kościelnika za winnego spowodowania wypadku kolumny rządowej, wymierzenia mu kary ograniczenia wolności, nakazania mu wykonywania prac społecznych oraz obciążenia kosztami procesu.
- Jak dla mnie mowa o kosztach sądowych to wywieranie presji na moim kliencie. Koszty opinii biegłych są wysokie, a mojego klienta nie stać na opłacenie tak wysokich kwot - powiedział mec. Pociej.
Adwokat dodaje, że domaga się uniewinnienia swojego klienta, ponieważ, jak zapewnia mec. Pociej, wina za spowodowanie wypadku leży po stronie kierowców kolumny rządowej
Opinie biegłych i zeznania świadków
Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, który zajmował się w I instancji sprawą Sebastiana Kościelnika, 9 lipca ubiegłego roku warunkowo umorzył sprawę na rok próby. Według wyroku oskarżony miał też zapłacić po 1000 zł nawiązki na rzecz byłej premier Beaty Szydło oraz funkcjonariusza BOR, który odniósł obrażenia w wypadku.
Przypomnijmy – do wypadku doszło 10 lutego 2017 r. na ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu. W środku rządowej kolumny złożonej z trzech samochodów, podróżowała była premier Beata Szydło. Samochód po zderzeniu z fiatem seicento zjechał na lewy pas a następnie uderzył w drzewo. Poszkodowana została Beata Szydło oraz funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu.
Wypadek Beaty Szydło w Oświęcimiu. Premier w szpitalu spędzi...
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
