
Jacek Zieliński
(6 września 1946 - 6 maja 2024)
muzyk
Jacek Zieliński to współtwórca legendarnego zespołu Skaldowie.
Przyszły artysta ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w klasie altówki w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, grał również na trąbce. W 1965 wraz z Zygmuntem Kaczmarskim, Januszem Kaczmarskim, Feliksem Naglickim, Jerzym Fasińskim i swoim bratem Andrzejem Zielińskim założył w Krakowie grupę Skaldowie. Występował także jako solista, m.in. w 1967 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – „Dzień niepodobny do dnia” i później w duecie z Łucją Prus – „W żółtych płomieniach liści”.
Za swoje zasługi dla kultury polskiej frontman Skaldów został wielokrotnie uhonorowany: w 2006 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2014 roku - Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Krzysztof Czarnobilski
(17 maja 1958 - 28 kwietnia 2024)
lekarz
Doktor medycyny Krzysztof Czarnobilski był cenionym geriatrą i specjalistą chorób wewnętrznych, a także dyrektorem ds. lecznictwa Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie. Przez lata w „Gazecie Krakowskiej” publikował porady dla seniorów. "Wiedza medyczna i doświadczenie, ale też ogromna empatia…"

Mieczysław Grąbka
(12 kwietnia 1950-1 kwietnia 2024)
aktor
Przez 40 lat związany był ze Starym Teatrem w Krakowie. Mieczysław Grąbka stworzył na deskach Starego Teatru niezapomniane kreacje, współpracując z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Mikołaj Grabowski, Jerzy Jarocki czy Jerzy Grzegorzewski. Widzowie teatralni zapamiętali jego postać Żyda w "Weselu" Jana Klaty, u którego zagrał także Matadora Manuela i Kota Księcia Omara w "Weselu Hrabiego Orgaza" czy Regana w „Królu Learze”. Wcześniej zaś u Andrzeja Wajdy Mefisto-Kudlicz w „Nocy listopadowej”, Antoni Relski w „Z biegiem lat, z biegiem dni…”. Jerzy Grzegorzewski obsadził go w roli Nosa w „Weselu” oraz Konstantego z „Dziesięciu portretów z czajką w tle” wg Czechowa - to role, które w artystycznej karierze Mieczysława Grąbki miały szczególne znaczenie.

Leszek Długosz
(18 czerwca 1941-23 marca 2024)
poeta
Był poetą, aktorem, pieśniarzem, kompozytorem, pianistą. W 1964 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i jednocześnie rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. W tym samym roku zadebiutował w teatrzyku piosenki UJ Hefajstos, a rok później związał się z kabaretem Piwnica Pod Baranami, uchodząc za jednego z jej najwybitniejszych artystów. Sam uznawał Piwnicę za miejsce, które artystycznie go ukształtowało.
Po rozstaniu z Piwnicą artysta występował z własnymi recitalami w Polsce i za granicą (m.in. w Australii, Belgii, Francji, Kanadzie, Szwajcarii). W ostatnich latach coraz rzadziej - ze względu na stan zdrowia, jednak niemal do samego końca udzielał się artystycznie. Na koncie ma także kilkanaście płyt.