- Zmiany w organizacji roku akademickiego 2022/2023 będą dotyczyć wyłącznie drugiego semestru. Zajęcia dydaktyczne w AGH, bezpośrednio przed igrzyskami oraz w trakcie ich trwania, będą odbywać się w sposób zdalny, przy wykorzystaniu metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w takiej formie potrwają od 12 czerwca do 5 lipca. W tym czasie mogą odbywać się wyłącznie te zajęcia, które można przeprowadzić w formie zdalnej. Pozostałe, tj. m.in. laboratoria czy zajęcia praktyczne będą musiały odbyć się wcześniej. Sesja letnia potrwa od 6 do 16 lipca - informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH.
Studenci innych uczelni mieszkający w Miasteczku Studenckim AGH będą musieli wykwaterować się do 31 maja. Studenci AGH będą mieli na to czas do 7 czerwca. Wrócą do niego 5 lipca na sesję egzaminacyjną.
Uczelnia udostępni infrastrukturę Miasteczka Studenckiego AGH w ramach umowy ze spółką Igrzyska Europejskie 2023, która jest przygotowywana.
Na terenie Miasteczka Studenckiego AGH będzie działać tzw. „wioska zawodnicza”. Zostały wstępnie wyznaczone tereny i obiekty, które wejdą w jej skład.
W pozostałych (poza „wioską zawodniczą”) domach studenckich zostaną zakwaterowane osoby z AGH, które z różnych przyczyn nie mogą opuścić Miasteczka – m.in. studenci zagraniczni, doktoranci i pracownicy z rodzinami, studenci lat dyplomowych. Zabezpieczono dla nich ok. 3 tys. miejsc.
W związku z igrzyskami rok akademicki się nie wydłuży (potrwa do 30 września). Do tego czasu będzie możliwość organizacji zajęć i przeprowadzenia sesji egzaminacyjnej.
Igrzyska Europejskie zaplanowano w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023 r.
- Jesteśmy przygotowani do realizacji tego przedsięwzięcia. Mamy doświadczenie, gdyż AGH udostępniała już swoją infrastrukturę, także przy innych bardzo dużych wydarzeniach, takich jak np. Światowe Dni Młodzieży - informują w AGH. - Udostępnienie infrastruktury na potrzeby igrzysk europejskich nie dotyczy naszych budynków dydaktycznych w głównej części Kampusu AGH. Rozważane są wyłącznie obiekty na terenie Miasteczka Studenckiego AGH oraz obiekty sportowe - dodają.
Wioska zawodnicza ma działać od połowy czerwca do pierwszych dni lipca. Najpóźniej 4 lipca zawodnicy opuszczają teren Miasteczka Studenckiego AGH.
Kraków i Małopolska to była jedyna kandydatura do organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 r. Wcześniejsze imprezy odbyły się w Baku (2015 r.) i Mińsku (20019 r.). Decyzja o wyborze Krakowa i Małopolski zapadła w 2019 r.
Podczas igrzysk sportowcy mają realizować w ponad 20 dyscyplinach sportu (m.in. koszykówka 3×3, kajakarstwo, szermierka, judo, pięciobój nowoczesny, biegi górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igelicie, tenis stołowy, triathlon). Zawody odbywać się będą w Krakowie, Tarnowie, Zakopanem i Krynicy-Zdroju, a także w Chorzowie (lekkoatletyka) i Wrocławiu (strzelectwo).
Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki