https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali samolot solarny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
Studenci zaprezentowali swój samolot solarny w środę na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa
Studenci zaprezentowali swój samolot solarny w środę na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa Adam Wojnar
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowali bezzałogowy samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną. To pierwszy tego typu studencki projekt w Polsce.

Studenci z AGH zaprezentowali swoją konstrukcję w środę na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa. Premierowy lot solarnego samolotu odbył się z niewielkim opóźnieniem, studentom plany pokrzyżowała bowiem pogoda. Silne podmuchy wiatru najpierw uniemożliwiały start maszyny, a później, kiedy ta wzbija się już w powietrze, spowodowały drobne uszkodzenia i zmusiły pilota do awaryjnego lądowania.

Samolot solarny - pierwszy w Polsce autorstwa żaków - stworzył zespół AGH Solar Plane, liczący ok. 50 osób. Maszyna ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 3,8 metra, waży tylko 5 kg i może osiągnąć prędkość ok. 50 km/h, w zależności od warunków pogodowych. Samolot w ciągu dnia czerpie energię z 48 paneli fotowoltaicznych umieszczonych na skrzydłach. Ich moc wynosi od 150 do 180 W, co w pełni pokrywa zapotrzebowanie w czasie lotu. Jednocześnie panele magazynują energię w bateriach litowo-jonowych, dzięki czemu maszyna może wzbić się w powietrze także nocą czy przy zachmurzonym niebie.

Konstrukcja jest bezzałogowa, a studenci mogą nią sterować z ziemi dzięki systemowi First Person View. Na samolocie została umieszczona kamera, która poprzez nadajnik transmituje obraz do operatora. Pilot, który kontroluje lot jest w stanie zobaczyć wszystko, co dzieje się przed maszyną dzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości.

Inspiracją dla założycieli AGH Solar Plane był szybowiec Solar Impulse 2, który wykonał lot dookoła świata wykorzystując jedynie energię słoneczną. Dlatego też kolejnym etapem projektu z AGH będzie przelot samolotu przez całą Polskę, nieprzerwanie w dzień i w nocy, bazując wyłącznie na zasilaniu ze słońca. Misja planowana jest na 2020 rok. Wcześniej, we wrześniu tego roku zespół żaków wystartuje jeszcze w międzynarodowych zawodach TÜBİTAK International Unmanned Aerial Vehicle Competition w Stambule, gdzie będzie jedyną drużyną z Polski.

Ranking Perspektyw 2019

Ranking Perspektyw 2019. TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-10T20:44:58 02:00, Gość:

że niby 50 osób złożyło z części modelik samolotu? Ok, może wycieli z czegokolwiek to jest zbudowane pare rzeczy, doczepili kupiony silnik i panele, ktoś tam zaprogramowal wszystko, ale 50 osób? Ludzie robią bardziej skomplikowane rzeczy samodzielnie. Wow, just wow...

Jak zwykle Janusz, który oczywiście wszystko wie i potrafi. Skoro to takie proste to czemu sam nie pochwalisz się swoim modelem?

r
rex
Czy na ostatnim zdjeciu nie widac ostatnich chwil modelu ? Widac ze skrzydło modelu nie wytrzymało naprężeń skręcających
G
Gość
że niby 50 osób złożyło z części modelik samolotu? Ok, może wycieli z czegokolwiek to jest zbudowane pare rzeczy, doczepili kupiony silnik i panele, ktoś tam zaprogramowal wszystko, ale 50 osób? Ludzie robią bardziej skomplikowane rzeczy samodzielnie. Wow, just wow...
A
Antybuc
Fajnie, gratulacje. A tak na serio to czym to sie różni od pomysłów konkurencji? I co takiego studenci opracowali sami? Bo panele, sterowanie, aku i wszystkie podzespoły sa ogolnie dostepne w handlu. Czy nie jest tak, że polscy studenci jak zwykle wykonują pracę odtwórczą w przeciwieństwie do innych ekip?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska