https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenccy mistrzowie w technologiach kosmicznych. Zespół z AGH ze swoim łazikiem zwyciężył w międzynarodowych zawodach w Australii

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Zespół AGH Space Systems został zwycięzcą prestiżowych zawodów w Australii
Zespół AGH Space Systems został zwycięzcą prestiżowych zawodów w Australii Kamila Kopacz
AGH Space Systems, zespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej, zwyciężył w zawodach Australian Rover Challenge 2025 na Uniwersytecie w Adelajdzie. Zespół zdobył 421,6 punktów na 500 możliwych. W ścisłym finale drużyna AGH Space Systems pokonała 14 zespołów z całego świata, potwierdzając - jak podkreśla krakowska uczelnia - swoją pozycję lidera w międzynarodowym studenckim środowisku konstruktorów i twórców technologii kosmicznych. Debiut zespołu na zawodach w Australii przyniósł drużynie zasłużone złoto.

Australian Rover Challenge (ARCh) to coroczny konkurs robotyki organizowany przez Uniwersytet w Adelajdzie, w którym drużyny studenckie z całego świata rywalizują w symulowanej misji księżycowej. Wykorzystują przy tym łaziki, które sami zaprojektowali i zbudowali. Zawody obejmują szereg zadań związanych z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i budową infrastruktury na symulowanej powierzchni Księżyca, mających na celu sprawdzenie umiejętności uczestników w zakresie technologii robotycznych i autonomicznych.

Zadania z Księżyca niestraszne studentom z Krakowa

Te zawody stawiają przed uczestnikami szereg skomplikowanych zadań, a tegoroczne wyzwania były wyjątkowo trudne. Jednym z kluczowych momentów rywalizacji była konkurencja Mapping & Autonomous Task. Zespół AGH Space Systems zmierzył się w niej z drużyną UQ Space z Uniwersytetu Queensland, która miała minimalną przewagę, wynoszącą tylko cztery punkty. Jednak to właśnie studenci z AGH okazali się lepsi, a ich łazik Kalman skutecznie zidentyfikował i zmapował wszystkie kluczowe obiekty, precyzyjnie poruszając się po terenie.

"Prezentacja zespołu spotkała się z dużym uznaniem ze strony sędziów, którzy docenili zaawansowane algorytmy nawigacji autonomicznej oraz techniki analizy danych" - przekazuje krakowska uczelnia.

Podczas zawodów zespół AGH Space Systems zaprezentował się znakomicie
w konkurencji Space Resources Task, w której łazik Kalman wykazał się umiejętnością precyzyjnego pozyskiwania zasobów symulowanego regolitu księżycowego oraz sprawnym operowaniem manipulatorem.

W konkurencji Excavation & Construction Task krakowski zespół zademonstrował z kolei swoje umiejętności w budowie i montażu infrastruktury księżycowej.

- Zawody ARCh stanowiły dla naszego zespołu zupełnie nowe wyzwanie. Zadania w ramach konkurencji często wymagały wykorzystania całkiem nowych umiejętności łazika, jak i naszych operatorów. Jednak wielomiesięczna, ciężka praca każdego członka zespołu przyczyniła się do sukcesu - podkreślają studenci biorący udział w robotycznej rywalizacji.

Inspirują przyszłe pokolenia inżynierów

Prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie komentuje, że zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej.

- Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców - podkreśla rektor uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska