Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studenci stworzyli aplikację dla osób chorych na depresję

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
fot. Szymon Podubny
Młodzi naukowcy wymyślili aplikację mobilną, która ma ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem cierpiącym na depresję, jego terapeutą i opiekunami.

Twórcą Therapify jest Łukasz Pstrong, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów: Barbarą Trepkowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Janem Pluta z AGH oraz Damianem Markowskim z SWPS w Warszawie.

– Liczymy na to, że dzięki naszej pracy uda nam się wzmocnić profilaktykę oraz efektywność leczenia, a także przyczynić się do zwalczenia tabu wokół chorób psychicznych w Polsce i w Europie – mówi o pracy swojej oraz kolegów i koleżanek Łukasz Pstrong.

Aplikacja Therapify ma umożliwić i ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem a terapeutą i opiekunami chorego. Monitorując samopoczucie, poziom lęku czy aktywność osoby, uzyskujemy podstawowe dane, które zbiera się, a następnie analizuje w czasie terapii w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT).

Krakowski Zakrzówek na przestrzeni lat. Zobacz, jak się zmie...

Dodatkowo, jeśli chory przestanie wprowadzać informacje do aplikacji, będzie to wyraźny sygnał dla bliskich, że może dziać się z nim coś złego. Taki przypadek powinien zaalarmować opiekunów, którzy mogą sprawdzić, czy osoba korzystająca z aplikacji nie potrzebuje pomocy. Pacjent używający Therapify będzie określał samopoczucie mierzone w skali od 1 (bardzo źle) do 6 (bardzo dobrze). Podobnie sklasyfikuje poziom swojego lęku.

Oferta korzystania z platformy Therapify jest skierowana bezpośrednio do terapeutów, którzy następnie mogą bezpłatnie udostępniać ją swoim pacjentom. Warto zaznaczyć, że przez cały czas projektowania rozwiązania zespół Therapify prowadził konsultacje z kilkoma ośrodkami terapii. – Można więc powiedzieć, że terapeuci otrzymają rozwiązanie szyte na miarę – wyjaśnia Łukasz Pstrong.

Na świecie istnieje kilka podobnych, ale dopiero raczkujących rozwiązań. Therapify - w przeciwieństwie do nich – będzie przeznaczone dla profesjonalnych terapeutów, którzy będą zbierać dane o pacjencie w nurcie CBT. – Taki poziom funkcjonalności rozwiązania zamierzamy osiągnąć jeszcze w roku 2019 – zakłada Łukasz Pstrong. W przyszłości pomysłodawcy projektu planują również rozwijać zaawansowany panel analizy danych zebranych w ramach aplikacji mobilnej, a w dalszej kolejności rozszerzyć rozwiązanie o sztuczną inteligencję.

Premierę aplikacji zaplanowano na marzec 2019 roku. Będzie ją można pobrać na systemy iOS i Android. – Chcemy ją udostępniać gabinetom specjalistycznym w marcu, na początku w Polsce - rozmawiamy właśnie z dwoma instytutami w Krakowie - a docelowo na całym świecie – opowiada Łukasz Pstrong. Autorzy projektu celują zwłaszcza w USA, Wielką Brytanię, Niemcy Kanadę, Australię i Skandynawię, gdzie Virtual Therapy staje się coraz bardziej popularna.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Święta uderzą nas po kieszeni. Wydamy więcej niż rok temu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Studenci stworzyli aplikację dla osób chorych na depresję - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska