Czytaj więcej: Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
- Mamy już 300 tysięcy osób w poszczególnych grupach - informuje ks. Andrzej Wołpiuk koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. - Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek – dodaje.
Pierwsza faza rejestracji uwzględnia zadeklarowanie grupy, która w dalszych etapach, po weryfikacji zgłoszenia, będzie uzupełniana o podział na podgrupy. Każda z nich wybierze rodzaj pakietu pielgrzyma. Opiekun podgrup będzie także podawał liczbę osób niepełnoletnich, przekraczających 30 rok życia, osób duchownych oraz osób z niepełnosprawnością. Nie będą podawane dane wszystkich uczestników grup.
- Te najciekawsze dla nas grupy, nazywamy je zgłoszeniami egzotycznymi, to m.in. Vanuatu – państwo w Oceanii, Zielony Przylądek, Honduras czy Wyspa Cooka – mówi ks. Andrzej Wołpiuk.
W systemie, stworzonym we współpracy z Papieską Radą ds. Świeckich, znaleźć można także grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy. Łącznie grup jest 1300. Od kilkuosobowych do pięciotysięcznych. - Mniej więcej połowa grup zarejestrowanych pielgrzymów to są pielgrzymi z Polski – podsumowuje ks. Wołpiuk.
Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy Centrach Diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.