Zobacz specjalny film z tego wydarzenia:

W specjalną podróż, w ramach akcji „Dziedzictwo Jana Pawła II”, pojechały z nami klasy szóste Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie oraz uczniowie pierwszej klasy liceum.
- Nasza szkoła jest placówką kameralną, dzięki czemu każdy uczeń jest traktowany indywidualnie. W szkole podstawowej mamy 16 oddziałów, w liceum - 9. Żadna z klas nie liczy więcej niż 24 uczniów - mówi dr Adam Blokesz, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. - Ulica Pędzichów, gdzie mieści się budynek szkoły znajduje się w ścisłym centrum Krakowa – 10 minut od Rynku i Dworca Głównego, a na jego tyłach mamy trzy duże boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki ze sztuczną nawierzchnią. Chętni licealiści mogą zostać zakwaterowani w internacie z przestronnymi pokojami oraz skorzystać ze stołówki z pysznymi obiadami. Sale lekcyjne są wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Współpracujemy również z Uniwersytetem Jagielińskim i Uniwersytetem Rolniczym. Mamy świetnie wykształconą i doświadczoną kadrę pedagogiczną, dbającą o edukację młodzieży nie tylko podczas lekcji, ale również w trakcie różnorakich wyjazdów, warsztatów i wycieczek, także zagranicznych. Nauczyciele podchodzą profesjonalnie do swojej pracy, która przede wszystkim jest ich pasją oraz są zawsze skorzy do pomocy naszym uczniom, co przekłada się na stuprocentową zdawalność matur – dodaje wicedyrektor.
Lotnisko i wystawa „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć”
Wycieczka rozpoczęła się na lotnisku w Balicach, gdzie młodzież zobaczyła specjalną wystawę „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć”, przygotowaną z okazji 20. rocznicy śmierci papieża. Na szesnastu planszach opowiedziano historię jego życia w kontekście zmieniającej się przyrody i pór roku.
Uczniów powitali:
Łukasz Strutyński - prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice,
ks. Sebastian Kozyra - dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, instytucji kultury Województwa Małopolskiego,
Józef Tetla - dyrektor zakładu POLREGIO S.A.,
Dariusz Kołacz - prezes Makroregionu Południe Polska Press Sp. z o.o.
Marcin Pitala - organizator wyjazdu.
Pociąg papieski
Prosto z lotniska uczniowie udali się na stację kolejową, gdzie wsiedli do jedynego na świecie pociągu papieskiego. Sygnał do odjazdu dał osobiście dyrektor POLREGIO S.A.
- Pociąg papieski to wyjątkowy, jedyny na świecie pojazd, na pokładzie którego można zobaczyć pamiątki i zdjęcia z pielgrzymek Ojca Świętego. Na bocznej ścianie pociągu widnieje napis „TOTUS TUUS”. Nowoczesna sylwetka, ciepła kolorystyka, klimatyzowane wnętrze oraz wygodne fotele sprawiają, że przejazd nim dostarcza niezapomnianych wrażeń. - mówi Józef Tetla. - Pociąg papieski wykorzystywany jest do obsługi rozkładowych pociągów w Małopolsce. Nie ma stałych tras, można go zobaczyć zarówno w Krakowie, jak też w Suchej Beskidzkiej czy w Wolbromiu. Pociąg służy również do obsługi zorganizowanych grup pielgrzymkowych na indywidualne zamówienia na uroczystości o charakterze religijnym i turystycznym - dodaje dyrektor Józef Tetla.
Tu wszystko się zaczęło...
Po godzinnej podróży uczniowie dotarli do Wadowic. Powitał ich ks. dr Łukasz Piórkowski - p.o. dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, instytucji kultury Województwa Małopolskiego.
Następnie przyszli na wadowicki rynek, by skosztować słynnych papieskich kremówek. Przypomnijmy, że właśnie o tym przysmaku mówił Jan Paweł II podczas pielgrzymki 1999 roku. To właśnie na wadowickim rynku padły słowa:
„A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Żeśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze”.
W samo południe młodzież udała się do muzeum papieskiego. To niezwykłe miejsce - to właśnie tam, w kamienicy tuż przy bazylice, urodził się Karol Wojtyła. Sercem podzielonej na 16 stref tematycznych nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej jest dwupokojowe mieszkanie, w którym przyszły papież spędził pierwsze 18 lat życia. Znajdują się tu najcenniejsze pamiątki po rodzinie Wojtyłów: srebrna torebka pani Emilii i jej złoty medalion z czterolistną koniczynką, etażerka na książki oraz rodzinna zastawa stołowa.
Wystawa to symboliczna podróż przez całe życie Karola Wojtyły - od narodzin, poprzez Kraków, Rzym, aż do śmierci w 2005 roku. Mnóstwo zdjęć, pamiątek oraz multimediów, które dokładnie przybliżają życie Jana Pawła II.
Bazylika na wadowickim rynku
Podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć wizyty w bazylice - to tu przyszły papież został ochrzczony. Ojciec dr Grzegorz Zakrzewski OSSPE z Wydziału Teologicznego UPJPII ciekawie opowiadał nie tylko o bazylice i wpływie tego miejsca na życie Karola Wojtyły, ale również o drodze, jaką wskazał nam Jan Paweł II.
- Nasze życie na ziemi jest przygodą, podczas której powinniśmy nauczyć się miłości. Tak, jak uczył nas Ojciec Święty - podkreślał o. Grzegorz Zakrzewski.
Przypomnijmy, że najstarsze wzmianki o kościele w Wadowicach pochodzą z… 1325 roku! Początkowo był to kościółek mały i drewniany. Pożar w 1440 roku strawił kościół, a jego odbudowa rozpoczęła się w połowie XV wieku - z tego okresu pochodzi prezbiterium obecnego kościoła, które jest pozostałością tamtej średniowiecznej budowli gotyckiej. 25 marca 1992 roku Jan Paweł II podniósł kościół Ofiarowania NMP do godności Bazyliki Mniejszej.
Na długo zapamiętają ten dzień
Po całym dniu z Janem Pawłem II, młodzież wróciła pociągiem papieskim do Krakowa. Gosi i Marysi z klasy 6B najbardziej podobało się muzeum. Na Pawle z 6A największe wrażenie zrobiło mieszkanie rodziny Wojtyłów i opowieści pani przewodnik o młodości przyszłego papieża. Henryk z 6A długo będzie wspominać wystrój bazyliki.
Julii, Zosi i Ricie z pierwszej klasy liceum najbardziej utkwiły w głowie anegdoty o życiu Karola Wojtyły, które ciekawie opowiedziała młodzieży pani przewodnik po muzeum, a Apolonii - opowieść o targanym wiatrem ewangeliarzu podczas pogrzebu Ojca Świętego; w pewnym momencie księga się zamknęła, co uznano za symboliczne zamknięcie „księgi życia” papieża.
Wyjazd był możliwy dzięki Mecenasowi - Województwu Małopolskiemu oraz Partnerom Projektu
Specjalna publikacja "Dziedzictwo Jana Pawła II"
