https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Święto Cykliczne rozpoczęte [ZDJĘCIA, VIDEO]

(mej)
Kraków. Święto Cykliczne 2011
Kraków. Święto Cykliczne 2011 Wojciech Matusik
Koła poszły w ruch! Już po raz trzeci krakowscy rowerzyści zainaugurowali Święto Cykliczne. W niedzielę o godzinie 15. z placu Szczepańskiego cykliści wyruszyli w stronę Zabłocia, gdzie na terenie dawnej fabryki Miraculum zaplanowano piknik oraz uroczysty finał całej imprezy.

Sprawdź także: Nowe prawo rowerzysty: jedziemy prawą stroną [VIDEO]

W Fabryce oprócz pokazów rowerowych filmów, wykładów odbędzie się pokaz mody rowerowej. Znajdzie się też miejsce na warsztaty, konkursy, pokazy tallbike'ów i zajęcia dla najmłodszych uczestników imprezy.

Święto Cyliczne 2011 [ZDJĘCIA]

Święto Cykliczne jest największą rowerową imprezą w Polsce. W tym roku cykliści z 12 polskich miast (zrzeszonych w sieci Miasta dla Rowerów) będą promować rowery jako środek transportu, w tym w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W Krakowie święto cyklistów odbędzie się po raz trzeci. Krakowskie środowiska ekologiczne oraz promujące jazdę na rowerze po mieście przygotowały pokaz mody rowerowej, naukę jazdy na monocyklach, a także cykl wykładów, w których przybliżona zostanie sprawa zmian w prawie drogowym.

Więcej informacji: www.krakow.swietocykliczne.pl

Święto Cykliczne Kraków 2011 - PROGRAM

Wielki Przejazd Rowerowy - g. 15, Plac Szczepański
Finał Święta Cyklicznego - ok. g 16.30 teren byłej fabryki Miraculum, ul. Zabłocie 23

PIKNIK:
Mobilna platforma rowerowa RUMB i Miastoprojektor: otwarta dyskusja o reformie komunikacji miejskiej (w ramach ArtBoom Festival)
Strefa Obywatelska - piszemy petycje, zbieramy podpisy w rowerowych sprawach
Bezpłatny warsztat rowerowy - organizuje firma Bike Trip
Warsztat jazdy na monocyklu
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Rowerki biegowe - nauka jazdy dla najmłodszych (woozek.pl)

SCENA:
Konkurs na najlepsze przebranie Wielkiego Przejazdu Rowerowego - do wygrania rower !
Konkurs niespodzianka "Przeprowadzka na rowerze"
Rozstrzygnięcie konkursu "Cyklofotografia 2011"
Koncert Nibyland Soundsystem

WNĘTRZA FABRYKI
VELO MODA - pokaz kreacji rowerowych studentów SAPU
ROWER MAKEOVER -Warsztat stylizacji roweru
Projekcja filmów
Wykłady
Relacje z rowerowych podróży, Karakorum oraz Afryka Nowaka
Turniej Bike Polo w hali

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Od 2 czerwca - wystawa fotografii Bartka Koczenasza - "Życie na rikszy" - Klub Betel, pl. Szczepański 3
6 czerwca, g. 19 - relacje z rowerowych podróży - Klub Podróżników Atlantyda w klubie Pauza, ul. Floriańska 18
9 czerwca, g. 18 - debata na temat polityki rowerowej miasta w Gazeta Cafe - "Jak zachęcić krakowian do rowerów?"

Zdjęcia i video przygotował Wojciech Matusik

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
crac
Miałem okazję jechać wczoraj komunikacja miejską przez miasto w czasie przejazdu rowerzystów I obwodnicą. Świetny pomysł na promowanie zdrowego i ekologicznego sposobu przemieszczania się, ale jak zawsze u nas przesadzono przy organizacji imprezy z prawami dla jej uczestników.
Podczas gdy rowerzyści skręcali z Basztowej w lewo w pl. Matejki pozostali uczestnicy ruchu drogowego a więc cała komunikacja miejska kilkanaście minut stała bez ruchu. I ze strony ul. Lubicz i ul. Westerplatte, i ze strony ul. Podwale.
W imię dobrego klimatu wokół rowerów w Krakowie i zasad współżycia społecznego, czy nie można było wpaść na tak genialny pomysł jak jednak zatrzymywanie na chwilę przejazdu rowerów i puszczanie komunikacji zbiorowej falami. Przecież byli tam policjanci drogówki. Dlaczego jedni mają być uprzywilejowani i zatrzymywać ruch na kilkanaście minut? Przecież, choć to niedziela popołudniu nie wszyscy jechali na piknik. Niektórzy do pracy.
Takie same sytuacje powtarzają się przy organizacji innych imprez masowych, szczególnie sportowych. Cracovia Maraton - promocja miasta, świetny pomysł imprezy i za mało pomysłów, żeby jak najbardziej zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców miasta. Z Nowej Huty w zeszłym roku nie szło się wydostać i do niej dostać przez dobre kilkadziesiąt minut, ponieważ trasa maratonu przebiegała, bądź przecinała się w kilku miejscach z kluczowymi trasami autobusów i tramwajów na al. Solidarności i al. JPII.
W tym roku zamiast stałych zmian przystanków w konkretnych godzinach ZIKiT wymyślił zmiany przystanków autobusów, które zależą od przebiegu imprezy. Skąd pasażer ma wiedzieć, z którego przystanku odjedzie jego autobus?
ZIKiT powinien reprezentować w czasie organizacji takich imprez prawa mieszkańców, starać się wytyczyć bezkolizyjne objazdy i po prostu zmienić trasy i rozkłady autobusów dokładnie w konkretnych godzinach.
Informacja o czasowych utrudnieniach jest po prostu śmieszna, jeżeli trwają one godzinę, dwie i więcej. A dla oczekujących na przystankach irytująca.
Warto byłoby traktować wszystkich użytkowników ruchu drogowego, jak i mieszkańców miasta z szacunkiem, bo przecież oni tu żyją na co dzień i tak układać programy imprez, żeby jednak jak najmniej utrudniały im życie. Wtedy klimat wokół takich imprez i ich uczestników też będzie coraz lepszy.
K
KKK
Szkoda, że tylu rowerzystów to chamy i prostaki.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska