Wielkowiejski Targ odbywa się kolejny rok cyklicznie od wiosny do jesieni w co drugą sobotę w godzinach od 9 do 13. Ty razem będzie tak samo, a tematem są ludowe zwyczaje dożynkowe.
- Dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z programu „Zasmakuj w Małopolsce” mamy zamiar ugościć Państwa dożynkowym bogactwem naszego podkrakowskiego regionu. Nasz tradycyjny Wielkowiejski Targ rolny stanie się miejscem świętowania zbiorów plonów i konkursu kulinarnego pt. „Wytarguj i ugotuj”. Będziemy przygotowywać dania z produktów dostępnych na naszym Targu. Byście oprócz wspaniałego smaku poczuli zapach gotowanych lokalnych przysmaków - informuje Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu.
Tym razem na targu nie zabraknie akcentów związanych ze świętem plonów, będą pokazy wieńców dożynkowych. Konkursy i zabawy oraz koncerty zespołów folklorystycznych wywodzących się z gminy Wielka Wieś.
Oczywiście stragany zostaną wypełnione targowymi produktami. Tradycyjnie wystawcy zaoferują na swoich plony swoich gospodarstw, hodowli i przetwórni. Znajdziecie na ich stoiskach między innymi zawsze zdrowe i smaczne owoce i warzywa, przetwory. Sery i produkty mleczne. Pieczywa i ciasta, wędliny, oleje, octy, zakwasy, wina, kawy, herbaty oraz wiele innych produktów.
Dojazd na Wielkowiejski Targ jest autobusem 310 lub samochodem, który można zaparkować w pobliżu placu dla wystawców, można też przyjechać na rowerach.
Program targowego wydarzenia
- 9:00 – Otwarcie stanowisk targowych i powitanie gości.
- 9:15 – Wystawa wieńców dożynkowych wraz z omówieniem ich znaczenia w tradycji.
- 9:15 – Wykład o kulinariach lokalnych „W poszukiwaniu tradycyjnych smaków”.
- 10:15 – Wspólne gotowanie pod hasłem „Wytarguj i ugotuj”.
- 10:30 – Występy dożynkowe zespołów regionalnych.
- 12:30 – Podsumowanie i degustacja.
- 13:00 – Zakończenie targu.
Organizatorzy targu przypominają
Robiąc zakupy na Wielkowiejskim Targu ratujecie Świat! Ponieważ w ten sposób wspieracie krótkie łańcuchy dostaw żywności i przez to redukujecie katastrofalny dla naszego środowiska ślad węglowy.
Bukiety zielne już gotowe. Podkrakowskie gospodynie na warsz...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
