- Czujemy się na nowo odpowiedzialni za to, co jest dzisiaj i za to, co będzie, chociaż losy przyszłości są tylko w rękach Pana Boga, i podnosimy znowu nasze głowy świadomi swojej tożsamości religijnej, katolickiej, polskiej, narodowej - mówił w homilii podczas mszy św. w katedrze abp Jędraszewski.
Na Wawelu po mszy można było dostać polską flagę. Flagi zostały uszyte przez kobiety osadzone w Zakładzie Karnym Kraków-Nowa Huta, a potrzebne materiały dostarczył Małopolski Urząd Wojewódzki.
W pochodzie patriotycznym, którego trasa wiodła ulicą Grodzką, przez Rynek i Floriańską, szli politycy, m.in. wicepremier Jarosław Gowin, minister Andrzej Adamczyk, silna reprezentacja Lasów Państwowych, przedstawiciele i zwolennicy PiS, Nowej Prawicy, KPN, Solidarności, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, klub Gazety Polskiej, a także oddziały wojska, policji, straż miejska...
- Zobacz synu, jak w „Koronie królów” - jedna z mam pokazywała dziecku postaci w historycznych strojach z grupy rekonstrukcyjnej. Nie zabrakło w pochodzie również braci kurkowych w kontuszach.
Pochód u stóp Wawelu zatrzymał się na placu o. Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty od społeczności Krakowa i Małopolski.
Na dalszej trasie pochodu można było usłyszeć okrzyki „Niech żyje Polska”, a krakowski klub Gazety Polskiej śpiewał np. „Kochajmy się bracia mili”.
Podczas uroczystości na pl. Matejki m.in. zostały przekazane osobom zasłużonym odznaczenia państwowe. Wręczono również akty nabycia obywatelstwa polskiego. Nowi polscy obywatele - osiem osób, w tym jedno dziecko - pochodzą m.in. z Grecji, Ukrainy, Mołdawii, USA i Tunezji.
W sercu Krakowa kursował też 3 maja - już po raz 24. - „Tramwaj patriotyczny”, w którym uczniowie małopolskich szkół śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Na chętnych, by włączyć się do wspólnego śpiewania, czekały śpiewniki, a także biało-czerwone chorągiewki, plakietki i ulotki. Tramwaj jeździł ulicami Krakowa w ramach 32. edycji projektu „Młodzież pamięta”, realizowanego w Małopolsce od 2002 roku.
Jeszcze po południu tego dnia można było włączyć się we wspólne świętowanie - przychodząc na krakowski Mały Rynek na 68. lekcję śpiewania pt. „Majowa jutrzenka”. Tematem lekcji - jak zawsze z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności - były pieśni tematycznie związane ze świętem Konstytucji 3 maja, choć nie tylko. Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała dla uczestników 4 tysiące bezpłatnych śpiewników.
Dzień wcześniej, 2 maja, Kraków pobił natomiast rekord długości biało-czerwonej flagi. Z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz ZHP Chorągwi Krakowskiej harcerze, mieszkańcy Krakowa, Małopolski, a także turyści rozwinęli ponad dwukilometrową biało-czerwoną flagę. Wydarzenie stało się okazją do wspólnego Dnia Flagi RP, który obchodzimy 2 maja.
Najdłuższa biało-czerwona flaga miała 2057 m. Została rozwinięta wzdłuż Drogi Królewskiej: od Bramy Floriańskiej, przez ulicę Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką, aż do wzgórza wawelskiego, gdzie nastąpił finał akcji. Kraków pobił rekord, który dotychczas należał do Warszawy. W 2016 r. mieszkańcy stolicy rozwinęli flagę o długości 1556,2 m.
3 maja w Krakowie. Tramwaj patriotyczny przejechał ulicami m...
Autor: Małgorzata Mrowiec
ZOBACZ KONIECZNIE: