W naturze te białe szpaki, mające też niebieską otoczkę wokół oczu, żyją w lasach na indonezyjskich wyspach Bali i Nusa Penida. Szpak balijski przez nadmierne odłowy został prawie całkowicie wytępiony i dziś to gatunek krytycznie zagrożony wymarciem. Na szczęście dzięki programowi odbudowy populacji liczba szpaków balijskich na wolności powoli wzrasta.
W egzotarium w krakowskim zoo zamieszkały z kolei dwie samice waranów błękitnych. Przyjechały z zoo w Zurychu. Gatunek ten odkryto na wyspie Batanta w pobliżu Nowej Gwinei w 2001 roku. Te jaszczurki nadrzewne zamieszkują lasy deszczowe. Osiągają długość do ok. 110 cm. Waranów błękitnych dotąd nie było w zoo w Krakowie.
Z ogrodu zoologicznego w Berlinie pochodzą kolejni nowi lokatorzy - para młodych pelikanów różowych. Dołączyły one do stada swych pobratymców, zamieszkujących duży staw.
Powiększyła się też grupa bilbili krwawników - niewielkich ptaków śpiewających, które można zobaczyć w jednej z wolier tuż za budynkiem kasy. One również przyjechały z Berlina.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jak działają oszuści na rynku wynajmu mieszkań?