Puszczyki, o których zagranicznej misji informuje teraz krakowskie zoo, wykluły się w Krakowie w styczniu tego roku. Jest to rodzeństwo. Sowy te zostały przekazane do Austrii na początku września tego roku.
- Ptaki obecnie przebywają na kwarantannie w Austrian Ornithological Centre, Vetmeduni Vienna. Po odbyciu kwarantanny, podczas której sowy będą poddane wnikliwej obserwacji, samiec przejdzie do kolejnego etapu przystosowawczego. Samica trafi do woliery zamkniętej, w której prawdopodobnie stworzy parę hodowlaną z wytypowanym samcem, chyba że pracownicy centrum zadecydują inaczej. Potomstwo pary hodowlanej po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest wypuszczane. Reintrodukowane ptaki są monitorowane, a postępy w ich hodowli dokumentowane - przekazała nam Ewa Banaś, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w krakowskim zoo.
Celem całego projektu jest odbudowa stabilnej populacji puszczyka uralskiego w Austrii oraz utworzenie pomostu pomiędzy populacją południową (w Słowenii i Włoszech) i północną (w Niemczech i Czechach). Krakowskie zoo już od 2014 roku przekazuje do programu reintrodukcji puszczyki uralskie.
- Jedną z ról ogrodów zoologicznych jest czynny udział w ochronie zwierząt, również w ich naturalnym środowisku, a reintrodukcja jest formą ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. To ponowne wprowadzanie do środowiska naturalnego gatunków, których już tam, nie ma lub jest ich bardzo mało. Celem programów reintrodukcji jest odbudowanie populacji - w tym wypadku puszczyków uralskich na terenie Alp Austriackich - tłumaczy Ewa Banaś.
Do tej pory do programu przekazano z Krakowa dziewięć sów. Część ptaków została wypuszczona do Biosphere Reserve Wienerwald. Dzięki monitoringowi puszczyków udało się ustalić, że jeden z nich doczekał się potomstwa - czterech piskląt - w 2019 roku.
Puszczyk uralski to duża, smukła sowa o długim ogonie. Ma małe oczy oraz żółty dziób. Skrzydła długie, zaokrąglone. Najczęściej ptaki te mają jasne ubarwienie, biało-szaro-brązowe. Samce ważą od 540 do 730 g, samice - 720-1200 g. Rozpiętość skrzydeł u samca to 115 cm, a u samicy 134 cm.
Puszczyki uralskie bardzo rzadko rozmnażają się w niewoli. Jednak Ogród Zoologiczny w Krakowie może się pochwalić takimi młodymi. Dlatego zostało zaproszone do programu odbudowy populacji tych ptaków.
- Posiadamy obecnie parę hodowlaną, przychówki mamy co roku - informuje przedstawicielka zoo.
Co istotne, ptaki z krakowskiego zoo najbardziej odpowiadają genotypowo tym, które zamieszkują region Alp.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
