Projekt pn. „Wypis ze szpitala. I co dalej? Damy radę” ruszył w połowie lipca. Skierowany jest do opiekunów pacjentów wypisanych ze szpitala, którzy wymagają szczególnej opieki w miejscu zamieszkania.
- Nasze doświadczenie pokazuje, że osobom, które nagle znajdują się w takiej sytuacji często trudno się w niej odnaleźć. Mają wątpliwości, jak pielęgnować chorego, w jaki sposób zmieniać jego pozycję, tak żeby to było dla niego bezpieczne, jak zapobiegać różnego rodzaju powikłaniom związanych z unieruchomieniem - mówi dr n. med. Barbara Wizner z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego, koordynator projektu. - Rodzących się pytań jest wiele i już na starcie naszego projektu widzimy, że wsparcie w tym zakresie jest bardzo potrzebne - dodaje.
Żeby ułatwić rodzinom odnalezienie się w nowej rzeczywistości i zadbanie o chorego dziadka, mamę czy ojca, pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego przygotowali m.in. specjalne bezpłatne materiały edukacyjne i poradniki. Są one rozdawane rodzinom pacjentów na poszczególnych oddziałach uniwersyteckiej lecznicy, można je także znaleźć na stronie internetowej dedykowanej projektowi.
Dla wszystkich zainteresowanych opiekunów cyklicznie są organizowane również specjalne warsztaty. W ich tworzenie zostały zaangażowane pielęgniarki, pracownicy socjalni czy fizjoterapeuci z SU. Spotkania mają być okazją dla rodzin niesprawnych pacjentów, by zadać specjalistom wszystkie nurtujące pytania, poznać zasady prawidłowej pielęgnacji potrzebnej niesprawnym chorym i sposoby wykonywania podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych czy dowiedzieć się, z jakich form wsparcia i świadczeń pieniężnych mogą skorzystać.
- W planach mamy również poszerzenie programu warsztatów o zajęcia z psychologami, być może także innymi lekarzami. Ich uruchomienie uzależnieniami jednak od sugestii zgłaszanych przez samych uczestników, zależy nam, żeby zajęcia jak najbardziej odpowiadały ich potrzebom - wskazuje dr Wizner.
Kraków. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego na ostatniej...
Najbliższe warsztaty odbędą się w sobotę 27 lipca. Będą one poświęcone świadczeniom pielęgnacyjnym finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w domu pacjentów oraz nauce bezpiecznej zmiany pozycji niesprawnego chorego. Udział w szkoleniach jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.
Jak podkreślają przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego, ich projekt jest skierowany nie tylko do opiekunów pacjentów leczonych w tej placówce, ale wszystkich zainteresowanych krakowian. Spotkania organizowane w murach lecznicy mają być okazją do uzupełnienia wiedzy i wymiany doświadczeń z innymi osobami, na barki których spadło podobne zadanie.
Projekt „Wypis ze szpitala. I co dalej? Damy radę” jest realizowany przez Szpital Uniwersytecki we współpracy z Fundacją TZMO „Razem Zmieniamy Świat” oraz Urzędem Miasta Krakowa. Na razie warsztaty są rozplanowane do końca grudnia. Specjaliści z SU chcieliby jednak, by stały się one stałym punktem edukacji rodzin chorych.
Szczegółowe informacje na temat inicjatywy są udzielane w punktach informacyjnych na terenie placówki (m.in. na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Geriatrii SU, ul. Śniadeckich 10), można je również znaleźć na stronie internetowej szpitala.
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Sprawdź, jakich leków brakuje w aptekach!
- Nie masz ubezpieczenia? Tyle zapłacisz za pomoc lekarzy
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
WIDEO:"Chodzę już tydzień czasu, ale nie ma". W aptekach rozkładają ręce, pacjenci odchodzą z kwitkiem
Źródło: TVN24/x-news
