Na wystawę "75 lat Nowej Huty" złożyły się głównie prace nagrodzone podczas ogólnopolskiego konkursu fotografii artystycznej "XX lecie Nowej Huty i Hutu im. Lenina", która była współorganizowana przez Krakowski Klub Fotograficzny w 1971 roku. Konkurs zaowocował wystawą obejmująca 154 prace siedemnastu autorów.
"Na fali zainteresowania Nową Hutą, warto przypomnieć fotografów towarzyszących jej z kamerą, przez wszystkie lata budowy. Spoglądając w przeszłość, możemy lepiej poznać jej charakter. Możemy też sprawiedliwiej ocenić ogrom pracy budowniczych, których zbiorowy wysiłek pozwolił w stosunkowo krótkim czasie zbudować to miasto od podstaw. Niewątpliwie posiada ono w sobie to „coś”, które intryguje kolejne pokolenia historyków, socjologów, pisarzy, dziennikarzy i artystów różnych dziedzin, próbujących zmierzyć się z jej osobliwością" - pisze o wystawie ceniony krakowski fotograf Adam Gryczyński.
Powstawanie Nowej Huty i życie jej mieszkańców utrwalili Henryk Hermanowicz, Zbigniew Kot, Robert Kozieradzki, Janusz Lisiecki, Henryk Makarewicz, Franciszek Partyka, Wiktor Pental, Władysław Rospondek, Roman Wesołowski - ich fotografie złożyły się na wystawę prezentowaną w NCK.
"Dzisiaj obrazy uchwycone przez ówczesnych fotografików urosły do rangi wartościowego świadectwa społecznego, dokumentu będącego dla starszej generacji źródłem wspomnień, a dla młodszych - porcją dodatkowej wiedzy pomocnej w odkrywaniu prawd o życiu. Zdjęcia te były eksponowane na wielu wystawach, dlatego niektóre z nich są podniszczone, za to w pełni autentyczne" - pisze o swojej wystawie Nowohuckie Centrum Kultury.
Fotografie Nowej Huty można oglądać do 27 października w foyer Sceny NCK. Wstęp wolny.
