
MOCAK
MOCAK, jak co roku, planuje otwarte spotkania i warsztaty oraz lekcje muzealne dla grup i wycieczek. Oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez cały okres ferii w recepcji będą dostępne wydruki zadań do samodzielnej pracy, „Okolicznik” oraz gra terenowa „Poznaj kolekcję wokół MOCAK-u”. Materiały można nabyć w muzeum lub samodzielnie wydrukować ze strony MOCAK-u.
Wydarzenia dla gości indywidualnych
Wszyscy zainteresowani są zaproszeni do skorzystania z oferty warsztatów stacjonarnych i online (na platformie Zoom), o których więcej można dowiedzieć się poniżej oraz na stronie muzeum. Wybrane wydarzenia są biletowane.
Czarno-biały pejzaż – warsztaty online dla dzieci w wieku 6–11 lat #MOCAKonline – sobota, 22 stycznia, godz. 12.00–13.30. Platforma Zoom. Czas trwania: 90 min.
Warsztaty „Czarno-biały pejzaż”, inspirowane kolekcją MOCAK-u, a w szczególności wybranymi pracami na papierze. Poznamy tajniki realistycznego rysunku Shinjiego Ogawy, zagadnienia kontrastu i dynamiki, symetrii i asymetrii, a także inne pojęcia, które warto znać na początku przygody w świecie sztuk wizualnych. W trakcie warsztatów, w domowym zaciszu, uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe techniki graficzne i rysunkowe, a następnie wykonają własne prace rysunkowe przy użyciu nowo poznanych środków artystycznego wyrazu.
Potrzebne materiały: klej, nożyczki, dwie kartki białego i dwie kartki czarnego papieru w formacie A4 lub A3 (w zależności od preferencji uczestników), pędzle, szczoteczka do zębów, proste patyki wielkości ołówka, kubeczek z wodą, czarna farba plakatowa, biała farba plakatowa, folia do zabezpieczenia miejsca pracy.
Spacer odkrywców. Oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów – soboty, 22 i 29 stycznia, godz. 17.00–18.00
Po zachodzie słońca, o godzinie 17.00, MOCAK zaprasza dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z opiekunami na odkrywanie kolekcji sztuki dookoła muzeum. Czy drzewa mogą być dziełem sztuki? Kto porzucił rowery koło muzeum i gdzie ukrywa się tajemniczy profil? Podczas „Spaceru odkrywców” odszukamy prace na terenie otaczającym MOCAK. Uczestnicy proszeni są o to, by się ciepło ubrać i zabrać ze sobą latarki.
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem [email protected] lub telefonicznie: 12 263 40 35, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00–16.00.
Struktura mojego charakteru – warsztaty online dla młodzieży i dorosłych
#MOCAKonline – sobota, 29 stycznia, godz. 12–13.30. Platforma Zoom. Czas trwania: 90 min.
O godz. 12.00 młodzież oraz osoby dorosłe zaproszone są na warsztaty „Struktura mojego charakteru”, towarzyszące wystawie „Architektura jako symbol, tekst i tło”. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z wybranymi dziełami prezentowanymi na wystawie, a następnie wykorzystać zaproponowany przez artystów sposób opowiadania za pomocą motywu – architektury do własnych poszukiwań w obrębie osobistych doświadczeń, emocji i przeżyć. Indywidualnym twórczym działaniom plastycznym będzie sprzyjać atmosfera pracy w zaciszu domowym.
Potrzebne materiały: pisaki, klej, nożyczki, kilka kartek papieru, kawałki tektury, niepotrzebne gazety oraz inne materiały do wykorzystania w technice kolażu.
Wydarzenia stacjonarne dla grup zorganizowanych
Czy książce nie jest zimno? Czyli jak otulić książkę okładką. Warsztaty dla dzieci w wieku 8–13 lat – środy, 19 i 25 stycznia, godz. 11.15–12.45. Czas trwania: 90 min.
Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym, po co książce okładka? Czy okładka tej samej książki zawsze wygląda tak samo? Czy okładka może być dziełem sztuki? Dlaczego mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce? Podczas warsztatów dowiemy się, co to jest typografia i czym zajmuje się introligator oraz zaprojektujemy własne obwoluty ulubionych książek. Warsztaty poprowadzi Joanna Sobesto.
Potrzebne materiały: dzieci są proszone o przyniesienie swojej ulubionej (najważniejszej dla siebie) książki.
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem [email protected] lub telefonicznie: 12 263 40 35, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00–16.00.
Śnieżne opowieści – warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży w wieku 11–16 lat – wtorek, piątek, 18 i 21 stycznia, godz. 12.00–14.00. Czas trwania: 120 min.
Uczestnicy poznają historię oraz techniki filmu animowanego, a następnie będą mieli okazję stworzyć w sypkim materiale własne animacje, inspirowane śnieżną, zimową aurą. Warsztaty poprowadzi Anna Skoczeń.
Potrzebne materiały: uczestnicy proszeni są o wzięcie ze sobą naładowanych smartfonów.
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem [email protected] lub telefonicznie: 12 263 40 35, od poniedziałku do piątku, godz. 9.00–16.00.

Nowohuckie Centrum Kultury
Festiwal Teatrów dla Dzieci
Spektakle
17 stycznia, godz. 11.00, Scena NCK
„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach im. Stefana Karskiego
18 stycznia, godz. 10.00 i 12.00, sala C-3
„Oceanarium”
Teatr Figurki z Krakowa
18 stycznia, godz. 11.00, scena NCK
„Kto czaruje w krakowskich podziemiach?”
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
18 stycznia, godz. 13.00, sala C-3
„Zanurz się w oceanie”– warsztaty
Teatr Figurki z Krakowa
19 stycznia, godz. 10.00 i 12.30, sala kameralne 203
Teatr Cieni z poezją Danuty Wawiłow – warsztaty
Wydawnictwo Buka
19 stycznia, godz. 11.00, scena NCK
„Smoki”
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej
20 stycznia, godz.11.00, scena NCK
„W dolinie Muminków”
Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
21 stycznia, godz. 11.00, scena NCK
„Nowa księga dżungli”
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
24 stycznia, godz. 11.00, scena NCK
„Skrzaty domowe”
Teatr Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju
25 stycznia, godz. 10.00 i 12.00, sala C-3
„Mi się”
Teatr Chrząszcz w Trzcinie z Rabki-Zdroju
25 stycznia, godz. 11.00, scena NCK
„Roboty mają swoje bajki”
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej
We wtorki i czwartki, 18, 20, 25 i 27 stycznia Muzeum Armii Krajowej zaprasza do siedziby przy ul. Wita Stwosza 12. W te dni odbywać się będą wyjątkowe zajęcia edukacyjne, zaplanowane z myślą o dzieciach i młodzieży w różnym wieku. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zagrania w wielkoformatową grę planszową. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych edukatorów, którzy na co dzień mają kontakt z młodymi odbiorcami, a przy tym dokładnie wiedzą, jak połączyć to, co pożyteczne z dobrą zabawą i wypoczynkiem.
We wtorki, 18 i 25 stycznia najmłodsi (dzieci w wieku 6–9 lat) zaproszeni są na warsztaty „Czworonożni żołnierze”. W ich trakcie uczestnicy poznawać będą niezwykłe historie zwierząt, walczących w różnych armiach świata. Do tego w ofertę włączono wiele ciekawych wyzwań, także plastycznych – każdy znajdzie coś dla siebie.
W czwartki, 20 i 27 stycznia muzeum zaprasza dzieci i młodzież w wieku 10–16 lat. W czasie zajęć warsztatowych „Zostań asem wywiadu” uczestnicy będą poznawać zasady tajnej działalności. Na zakończenie, w części wystawy stałej muzeum odbędzie się gra terenowa, dzięki której będzie można sprawdzić się w roli konspiratora. Rozwiązywanie dopasowanych wiedzą i poziomem zadań pod presją czasu potrafi zmobilizować do działania!
Wszystkie zajęcia warsztatowe rozpoczynać się będą o godz. 10.00 i potrwają ok. 2–3 godzin. Obowiązuje limit osób, warto więc zapisać się wcześniej przez muzeum-ak.pl.
Z kolei w trzy niedziele ferii, czyli 16, 23 i 30 stycznia, podczas zajęć młodzi wkroczą na szlak dziejów Krakowa, na którego ulicach odbędzie się terenowa gra miejska. W jej trakcie uczestnicy odkrywać będą historię miasta z czasu II wojny światowej. W grze zostanie wykorzystana bezpłatna aplikacja Explainit, w której uczestnicy znajdą zakładkę „Krakowska konspiracja”.
Gra miejska przeznaczona jest dla osób w każdym wieku (młodsi mogą w nią zagrać wraz z opiekunami). Za każdym razem gra będzie zaczynać się kilkoma atrakcjami w siedzibie Muzeum AK, a następnie uczestnicy, prowadzeni przez aplikację, indywidualnie wyruszą do kilku miejsc w centrum miasta. Start o godzinie 12.00 (czas trwania 2–3 godziny). Ze względu na indywidualny charakter gry miejskiej nie obowiązują limity w zapisach.
Na wydarzenia prowadzona jest rezerwacja mailowa pod adresem: [email protected] lub telefoniczna 12 410 07 96. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania wydarzenia.