Szukając genezy wydarzenia, możemy natrafić na VIII wieczne tradycyjne odprawianie pogańskich obrzędów, które są związane z nadejściem wiosny. Jednak na przestrzeni kolejnych wieków, koncepcja Święta Rękawki zmieniła się i przybrała formę festynu i jarmarcznych atrakcji.
Dzięki Centrum Kultury Podgórza i Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK 21 lat temu powrócono do korzeni i przygotowano rekonstrukcję historycznych wydarzeń. Dzięki temu, każdego roku we wtorek tuż po Wielkanocy, pod kopcem Kraka gości średniowieczna tradycja. Wówczas są budowane barwne osady i jarmarki, a wokół nich odbywają się potyczki zbrojne i obrzędy z okazji nadchodzącej wiosny.
Powrót po dłuższej przerwie
Dla amatorów Święta Rękawki nie zabraknie stałych elementów wydarzenia, czyli obrzędu rozpalania ognia, biegu wojów dookoła kopca, tradycyjnej bitwy Wiślan z najeźdźcami itp. W wydarzeniu wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z Katowic, Krakowa, Łodzi, Nowego Targu, Poznania, Wrocławia, Zakopanego, Warszawy, Żywca, a także z Węgier i Słowacji. Ku zaskoczeniu gości pojawią się również nowe elementy odwołujące się do tegorocznego hasła „Klechdy i podania krakowskie”. Warto pamiętać, że Kraków jest kolebką legend, a część z nich pochodzi właśnie z średniowiecza.
Podczas wydarzenia pojawią się mało znane podania, a w najsłynniejszych opowieściach jak np. o Smoku Wawelskim będzie można znaleźć ukryte treści. Podczas Święta Rękawki na pewno uda się spotkać bohaterów krakowskich legend. Goście wydarzenia będą mogli również podziwiać ciekawe inscenizacje: „Ubicie Smoka Wawelskiego – wersje alternatywne”, „Legenda o złej księżniczce z Podgórza” oraz „Legenda o stworzeniu świata”.
„Święto Rękawki to jedyny w swoim rodzaju wehikuł czasu. W niezapomnianą podróż do przeszłości odległej o kilkaset lat zabierze każdego, kto 19 kwietnia pojawi się pod kopcem Krakusa. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych i seniorów. Zarówno stałych gości tego wydarzenia jak i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w tej nietypowej lekcji historii” – zachęca Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza
Nad całym wydarzeniem będzie czuwał legendarny książę Krak, który tradycyjnie rozsądzi wszelkie spory i zbierze pokłony od poddanych i dobrowolne datki na rozwój grodu Krakowa. Co więcej, podczas trwania imprezy, goście będą mogli spróbować słynnych średniowiecznych potraw, a także zobaczyć jak wyglądało ówczesne rzemiosło. Wydarzenie zostanie okraszone muzyką średniowieczną, którą wykona zespół Daj Ognia. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych w strefie zabaw „Czędowe igry”.
Spośród nowości wydarzenia będzie także specjalnie przygotowana linia pamiątkowych gadżetów Tradycyjnego Święta Rękawki. Spośród nich znajdziemy skarpetki z „rękawkowym” wzorem, specjalny kubek, korkowe podkładki, a także worko-plecak i pocztówki. Gadżety będzie można nabyć w punkcie sprzedaży Centrum Kultury Podgórza przy wejściu na teren imprezy.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
