- Dziś mija 17 lat od śmierci Jana Pawła II. Ojciec Święty wielokrotnie nazywany był „papieżem pokoju”, a w swoich orędziach i przemówieniach odwoływał się do braterstwa, wspólnoty i poszanowania wolności drugiego człowieka. Módlmy się zwłaszcza dziś, za przyczyną św. Jana Pawła II, o pokój na Ukrainie - podkreśla w komunikacie Kuria Metropolitalna w Krakowie.
W rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II tradycją stały się czuwania modlitewne organizowane pod Oknem Papieskim. W tym roku również wierni spotkali się przy Franciszkańskiej 3, aby uczcić pamięć Papieża Polaka i modlić się wspólnie o pokój. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: "Twoją wolą jest Pokój".
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20 różańcem z rozważaniami papieskimi, poświęconymi tematowi pokoju. O godz. 21.37 odbyła się wspólna modlitwa o pokój w Ukrainie i na całym świecie.
Krakowska Caritas przekazała ponad 360 ton darów dla ofiar w...
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Miał 84 lata. Byli przy nim jego najbliżsi współpracownicy: kard. Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, abp Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II siostry sercanki.
Jan Paweł II nazywany był “papieżem pokoju”. W liście apostolskim “Tertio millennio adveniente” pisał: “Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości, opartą na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności i wolności, które znajdują pełne urzeczywistnienie w Chrystusie”, a podczas audiencji dla wiernych z Białorusi w 1998 roku mówił: “Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.
– Muszę powiedzieć, że należę do tego pokolenia, które pamięta dobrze, dzięki Bogu przeżyło II wojnę światową i dlatego właśnie mam obowiązek przypomnieć wszystkim młodym, którzy tego nie doświadczyli, by pamiętali i mówili: Nigdy więcej wojny!” – podkreślił Ojciec Święty podczas niedzielnej audiencji na Placu Świętego Piotra w 2003 roku.
– Wzywał światowych przywódców do poszanowania godności i praw każdego człowieka. Sprzeciwiał się jakiejkolwiek formie agresji. "Nigdy jeden przeciw drugiemu" – wzywał tymi słowami nie tylko Polaków. W dzisiejszym niespokojnym świecie jest to bardzo aktualne przesłanie. Wojna nigdy nie była i nie będzie sposobem na rozwiązanie problemów etnicznych, ekonomicznych, religijnych. Będzie zawsze złem uderzającym w człowieka i prowadzącym do destrukcji i zagłady. Dlatego jeszcze raz dziś powtarzam za św. Janem Pawłem II: Nigdy więcej wojny! – apelował kard. Stanisław Dziwisz w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II
Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.
Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne.
Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?
