Kraków. Uniewinniony od zarzutu gwałtu wywalczył 70 tys....

  Kraków. Uniewinniony od zarzutu gwałtu wywalczył 70 tys. zadośćuczynienia za niesłuszny areszt

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Drożdżak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Uniewinniony od zarzutu gwałtu wywalczył 70 tys. zadośćuczynienia za niesłuszny areszt

  ©Artur Drożdżak

  Sąd Okręgowy w Krakowie przyznał 70 tys. zadośćuczynienia mężczyźnie, który 9 miesięcy spędził w areszcie podejrzany o udział w gwałcie zbiorowym w domu pod Oświęcimiem. 56-letni Krzysztof K. został prawomocnie uniewinniony. Za swoją krzywdę chciał 700 tys. zł. Dostał dziesięć razy mniej. Teraz złożył apelację od tego wyroku i chce podwyższenia przyznanej mu kwoty. Mężczyzna został aresztowany w sierpniu 2014 r., w areszcie przebywał do maja 2015 r.
  Kraków. Uniewinniony od zarzutu gwałtu wywalczył 70 tys. zadośćuczynienia za niesłuszny areszt

  ©Artur Drożdżak

  Z ustaleń prokuratury wynikało, że pokrzywdzona piła alkohol z Rafałem G. i Krzysztofem K., a potem poszła z nimi do mieszkania. Według jej relacji panowie zmusili ją do seksu, byli brutalni i pijani. W pewnej chwili uciekła przez okno na parterze. Oni tłumaczyli później, że znajoma pierwsza zaproponowała im seks za pieniądze u siebie, bo „chata jest wolna, a partner w pracy”. Ostatecznie znaleźli się u Krzysztofa K.

  Krakowski sąd uwierzył oskarżonym mężczyznom. Uznał, że tamtego dnia doszło do zbliżenia kobiety i mężczyzn, ale nie można można jednoznacznie stwierdzić, czy za jej zgodą czy wbrew, z przełamaniem fizycznego i werbalnego oporu. Zresztą, gdyby, jak mówiła, wzywała pomocy, to usłyszałby ją z pewnością syn jednego z oskarżonych, który był z narzeczoną w pokoju obok, a żadnych krzyków nie było.


  Zdaniem sądu zeznania kobiety były niespójne, częściowo nielogiczne i nie znajdujące poparcia w materiale dowodowym. Pojawiło się za to podejrzenie, że celowo zeznała nieprawdę w odniesieniu zgody lub nie na zbliżenie dążąc do osiągnięcia osobistych korzyści, czyli by uniknąć zerwania związku z aktualnym partnerem, który dowiedział się, że uprawiała seks z dwoma innymi mężczyznami.

  Oczyszczony z zarzutów Krzysztof K. domagał się 200 tys. odszkodowania i 500 tys. zadośćuczynienia za krzywdę
  spowodowaną tymczasowym aresztowaniem.

  Przekonywał, że żył w strachu 9 miesięcy, by inni więźniowie nie dowiedzieli się, za co przebywa w celi.

  Sąd zgodził się, że faktycznie pogorszyło się jego samopoczucie, odczuwał wyobcowanie i stres. Zostały też zerwane więzi rodzinne z ojcem, dziećmi i wnukami. Oprócz córki nikt nie odwiedzał go w więzieniu. Po wyjściu znowu zaczął pić alkohol, zmienił miejsce zamieszkania, a jego bliscy byli narażeni na uwagi i ostracyzm sąsiadów.

  Sąd nie przyjął by, mężczyźnie należało się odszkodowanie. Emeryturę otrzymywał nawet wtedy, gdy był aresztowany. Dorabiał przed zatrzymaniem, ale „na czarno”. On przekonywał, ze musiał sprzedać motor i darować dom bliskim, co wiązało się z pobytem w areszcie. Tego sąd jednak nie uwzględnił. Teraz jego odwołanie, w którym domaga się wyższych kwot, rozpatrzy Sąd Apelacyjny w Krakowie.

  POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  FLESZ: Rolnicy mają dość. “Stop syfowi z zagranicy”  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiar nie-sprawiedliwości

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  A kobieta nieciężkich obyczajów jaką poniosła odpowiedzialność? Ile zadośćuczynienia zapłaciła? Dlaczego ma to być płacone z budżetu państwa, czyli przez nas wszystkich?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!