Unity Centre, kompleks budynków który zastąpi szkieletora przy rondzie Mogilskim, ma być gotowy za półtora roku, w czerwcu 2019. Wszystkie budynki mają być wykonane mniej więcej w tym samym czasie. Inwestor zrezygnował z etapowania prac.

Zobacz galerię
Do tej pory plan zakładał, że do lipca przyszłego roku w stanie surowym mają być ukończone dwa budynki, w tym ten gdzie znajdzie się hotel Radisson Red. Następne dwa miały być gotowe w listopadzie 2018. Pozwolenie na ich użytkowanie planowano na koniec pierwszego kwartału 2019. Szkieletor, czyli Unity Tower, miał być gotowy na jesień 2019. Teraz plany zmieniono.

- Zmienił się plan kolejności oddawania budynków do użytkowania. Rezygnujemy z etapowania. Chcemy oddać wszystkie budynki w zbliżonym czasie. Chodzi m.in. o to, żeby gotowy budynek hotelu Radisson Red nie był oddany to użytkowania, gdy wkoło będzie jeszcze trwała budowa innych budynków - mówi Jakub Wazowicz z firmy GD&K Group, która jest współwłaścicielem dawnego budynku szkieletora i całego okolicznego terenu.

Nie zmienia się to, że jako ostatnia ukończona będzie wieża Unity Tower. - Czerwiec 2019 to termin, kiedy wszystko ma być gotowe. Niemniej po tym czasie przez kilka miesięcy mogą jeszcze trwać prace wykończeniowe, głównie w konkretnych lokalach biurowych, w zależności od ich komercjalizowania się – dodaje Jakub Wazowicz.

Wiadomo, że logistycznie nie jest możliwe, żeby wszystkie pięć budynków oddać do użytkowania dokładnie w tym samym czasie. - Zakładamy, że będą to odstępy miesiąca, dwóch pomiędzy poszczególnymi budynkami. Ale na koniec czerwca 2019 wszystko ma być już gotowe – zaznacza Wazowicz.

Teraz wylewane są fundamenty pod wszystkimi budynkami jednocześnie. Podstawa szkieletora, która wygląda na parter, jest de facto jej poziomem -1. Przy samej wieży na razie nie będą się toczyć żadne prace. Te zaczną się od nowego roku.

Równocześnie z budową trwa pozyskiwanie przyszłych najemców. Na razie wiadomo, że w jednym z budynków znajdzie się hotel Radisson Red. Przedstawiciele GD&K Group prowadzą rozmowy z wieloma klientami, ale póki negocjacje się nie zakończą, szczegółów nie będą ujawniać.

Szkieletor przekształci się w kompleks pięciu budynków - Unity Centre, a głównym elementem będzie mierzący 102,5 metra Unity Tower. Budowa ruszyła we wrześniu. Generalnym wykonawcą jest firma Strabag, a kontrakt wart jest 380 mln zł.

W nowym wieżowcu znajdą się biura, a na samej górze przeszklony taras widokowy oraz restauracja. W jednym z budynków znajdą się mieszkania na wynajem. Przy całym kompleksie zaplanowano 400 miejsc parkingowych. Całkowita powierzchnia na wynajem ma liczyć 46 tys. mkw. Szacuje się, że w kompleksie będzie pracować ok. 4 tys. osób.

Idea jest taka, że cały kompleks będzie otwarty i będą mogli przez niego przechodzić m.in. studenci na pobliski Uniwersytet Ekonomiczny.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto