UJ prowadził rekrutację na 131 studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich oraz 143 studia drugiego stopnia. Łącznie przyjętych zostało 13 206 osób, w tym naukę na studiach I stopnia oraz jednolitych magisterskich rozpocznie 7 875 młodych ludzi, a studia II stopnia podejmie 4 053 osób.
Na najstarszej polskiej uczelni będzie w tym roku studiować 1 278 cudzoziemców. Są to osoby pochodzące z 83 krajów - najwięcej z Ukrainy (572), Białorusi (170), Norwegii (87), Chin (68) i Rosji (28), przy czym w przypadku Rosji nastąpił spadek liczby studentów na UJ, podczas gdy z pozostałych wymienionych krajów studentów przybywa.
Blisko 29 tys. kandydatów starało się w tej rekrutacji o przyjęcie na studia na UJ. Najpopularniejszymi kierunkami - z największą liczbą kandydatów - okazały się: psychologia na Wydziale Filozoficznym - 2475 kandydatów, prawo - 1837, psychologia na Wydziale Zarządzania - 1589, filologia angielska - 1167 i kierunek lekarski - 1082 chętnych.
Najbardziej oblegane kierunki
Jeśli wziąć pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi były kierunki:
- psychologia (Wydział Filozoficzny) - 20,63 na miejsce
- ekonomia - 15,88
- filologia orientalna – japonistyka - 15,57
- kierunek lekarsko-dentystyczny - 11,85
- finanse, bankowość, ubezpieczenia - 11,80.
Nowością w ostatniej rekrutacji były studia polskie dla cudzoziemców (Wydział Polonistyki), a także następujące studia II stopnia: chemia zrównoważonego rozwoju (Wydział Chemii), laboratoria kultury współczesnej (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej), studia strategiczne nad Azją (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), twórcze pisanie (Wydział Polonistyki) i zarządzanie w ochronie zdrowia (Wydział Nauk o Zdrowiu i Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej).
UJ przypomniał, że przygotował specjalne procedury rekrutacyjne oraz umożliwiające kontynuowanie kształcenia na tej uczelni dla kandydatów z Ukrainy. Pośród nich była możliwość realizacji części studiów na UJ w semestrze letnim w roku akademickim 2021/22 czy uelastycznienie procedur rekrutacji - zdalne egzaminy, wpisy korespondencyjne, respektowanie alternatywnych dokumentów potwierdzających uprawnienia do studiowania, możliwość wydłużenia terminów na dostarczenie dokumentów.
UJ się buduje
Uczelnia prowadzi w tych latach liczne inwestycje. Trwa m.in. budowa zespołu boisk w ramach Uczelnianego Centrum Sportowego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ - ma się zakończyć w 2023 roku. W ramach tej inwestycji powstanie pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej i rugby z trybuną na 330 miejsc, boisko wielofunkcyjne, boiska do siatkówki plażowej, cztery korty tenisowe, siłownia zewnętrzna, budynek zaplecza sportowo-socjalnego oraz infrastruktura towarzysząca. Planowany koszt to 28 mln zł.
Za 25 mln zł przebudowywany i rozbudowywany jest budynek Małopolskiego Centrum Biotechnologii. W przyszłym roku planowane jest zakończenie inwestycji. Również w 2023 r. miałaby się zakończyć rozbudowa Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego. Dokonano już wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz rozpoczęto budowy ziemne i żelbetowe. Inwestycja ta obejmuje rozbudowę hali badawczej z przeznaczeniem na kolejne linie badawcze wraz z budową pomieszczeń pracy cichej oraz infrastrukturą towarzyszącą.
Przebudowa i modernizacja czeka budynek Centrum Kultury ROTUNDA. Trwa wykonywanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Rotunda ma przejść metamorfozę do 2024 roku.
UJ poinformował też o inwestycjach Collegium Medicum. Pośród nich jest m.in. modernizacja i rozbudowa istniejącego Kampusu UJ CM w Prokocimiu (obecnie trwają prace projektowe dotyczące budynku dydaktycznego oraz uzyskiwanie pozwolenia na budowę dla budynku badawczego) czy budowa budynku szklarni roślin leczniczych oraz budynku administracyjno-biurowego zaplecza szklarni dla Wydziału Farmaceutycznego UJ CM przy ul. Medycznej 9.
Pochód profesorów i transmisja z inauguracji
Uroczyste rozpoczęcie 659. roku akademickiego w UJ odbędzie się 1 października w auli Auditorium Maximum. Transmisję z uroczystości można będzie oglądać na stronie internetowej: www.uj.edu.pl.
Uroczystość w Auditorium Maximum poprzedzi msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 9 w kolegiacie św. Anny. Po mszy, z Collegium Maius wyruszy tradycyjny orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przejdzie do Auditorium Maximum. Jak zaznacza uczelnia, jest to jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących publicznie w tradycyjnych ubiorach akademickich.
Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, która rozpocznie się o godz. 11 w auli Auditorium Maximum UJ dokonana zostanie immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczenie nagród Rektora UJ "Laur Jagielloński". Wykład inauguracyjny pt. "Kopernik i wyobraźnia" wygłosi prof. Bartosz Brożek
UWAGA!
W związku z przejściem orszaku profesorów wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym:
- w godz. 7-11 na ul. św. Anny, na odcinku od ul. Podwale do ul. Jagiellońskiej, obowiązuje czasowy zakaz ruchu i zatrzymywania;
- od ok. godz. 10-11, w czasie planowanego przejścia orszaku z Collegium Maius do Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33, wystąpią chwilowe ograniczenia ruchu na skrzyżowaniu ulic Straszewskiego i Piłsudskiego oraz ulicach: Piłsudskiego, Wenecja i Krupnicza.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Rusza gazociąg Baltic Pipe
