https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy karzą "uberowców"

Kraków. Urzędnicy karzą "uberowców"
Kraków. Urzędnicy karzą "uberowców"
W pierwszej połowie maja kontynuowano w Krakowie działania przeciw „szarej strefie taxi'”. Przez ostatnie dwa tygodnie pracownicy magistratu przeprowadzili czynności sprawdzające wobec kierowców UBER. Wszczęto 14 postępowań w sprawie ukarania kierowców za wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu.

Na podstawie przeprowadzonych na terenie Krakowa od 4 do 12 maja w różnych porach dnia czynności sprawdzających wobec krakowskich przewoźników osób, pracownicy Urzędu Miasta Krakowa zamówili 14 przewozów w jednej z organizacji zrzeszających nielegalnych przewoźników osób za pomocą aplikacji smartfonowej UBER.

– W wszystkich przypadkach stwierdzono wykonywanie usług przewozowych bez jakiejkolwiek wymaganej licencji na wykonywanie transportu drogowego osób. Zostały wszczęte postępowania wyjaśniające zmierzające do skierowania wniosków do sądu o ukaranie kierowców za wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu. Kierowcom grożą za to kary ograniczenia wolności albo grzywny do 5 tys. zł – informuje Wiesław Szanduła z Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców UMK.  

Ponadto, wszyscy przewoźnicy popełnili nieprawidłowości skarbowe, polegające na niezaewidencjonowaniu sprzedaży usługi za pomocą kasy fiskalnej. Nieprawidłowości te zostaną zgłoszone do właściwych urzędów skarbowych, które orzekając na podstawie Kodeksu karnego skarbowego – nakładają na kierowców mandaty karne.

Dodatkowo stwierdzono, że żaden pojazd UBER nie posiadał wewnątrz cennika usług, a przepisy ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług stanowią, że w miejscu świadczenia usług uwidacznia się ceny jednostkowe usługi w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości. Jeżeli sprzedawca usługi nie wykonuje tych obowiązków, wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej nakłada na niego, w drodze decyzji, karę pieniężną do wysokości 20 tys. zł. Dokumentacja ze wszystkich przejazdów UBER zostanie przekazana do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Krakowie.

Przypomnijmy, że każdy odpłatny przewóz osób, bez względu na sposób zamówienia i realizacji tej usługi, a także metodę płatności za nią (np. bezgotówkową), podlega ustawie o transporcie drogowym. W szczególności przestrzega się potencjalnych kierowców zamierzających wykonywać przewozy osób pod szyldem „UBER” przed zrzeszaniem się w tej firmie, bowiem organizacja ta nie jest przewoźnikiem, a jedynie oferuje odpłatny dostęp do swojej aplikacji informatycznej pośredniczącej w zlecaniu przewozów. Zatem wszelkie konsekwencje karne za nielegalne świadczenie usług przewozowych spadną na kierowców osobiście wykonujących transport drogowy osób.

Źródło: Gazeta Krakowska / krakow.pl

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
taxi driver
jestem taksowkarzem od kilkunastu lat.przeszedlem teraz na ubera i niech mnie wszyscy pocaluja w du.....e!mam wszystko oprocz oklejonego auta! zapraszam na kontrole z urzedu skarbowego!
b
bob bobiński
Gdyby przewożący był pracownikiem Uber to ok. Ale jest osobnym, niezależnym podmiotem wykonującym usługę. Jako taki jest zobowiązany do prowadzenia wymaganych prawem ewidencji.
w
w_s
ciekaw jestem jak Krakowowi idzie walka z takimi firemkami jak "TAKI" - ile razy urzednicy sprobowali przejechac sie kilka razy dookola rynku placac kilkadziesiat razy wiecej niz za taksowke.  dlaczego w naszym kraju zawsze probuje sie leczyc przyslowiowego "syfa za pomoca plastra"? nikt nie pomyslal dlaczego UBER wygrywa z taxi? ano dlatego ze wszystko jest klarowne i przejrzyste: - nie potrzeba gotowki, ani karty przy sobie, ma sie informacje jak sie dokladnie bylo przewiezionym z punktu A do pktu B, nie trzeba znac jezyka kierowcy (dla obcokrajowcow super alternatywa), mozna ocenic kierowce i w przypadku jawnych naruszen, kierowca przestaje miec mozliwosc kursow w uberze, samochody nowsze, nie ma de facto zadnych stref ani innych cennikow w nocy czy w drugiej strefie.... faktury mozna dostac, nie ma psioczenia taksiarza, jak sie chce zaplacic karta, ze terminal nie ma zasiegu, albo ze nie bedzie mial za co paliwa dzisiaj kupic... co wiecej, odkad jezdze UBERem to nie spotkalem sie z kierowca, ktory traktuje te prace jako jedyna i pelnoetatowa - a wiec, ludzie ci maja inne zajecia a traktuja je jako dodatek - a nasi taksiarze wola pokopac w kola na postojach niz sie za cos pozytecznego dodatkowego wziac - to jest taki troche spor jakby AGFA procesowala sie ze wymyslono aparaty cyfrowe i ze klisz sprzedawac nie moga... ale w Krakowie nie lubia obcych, wiec co bedzie taki uber zarabial, jak lepiej zeby ktos z krakowskiego mieszczanstwa kase robil wozac turystow okreznymi drogami...

 

 

 
M
Moch
Jaką? Jadę, płacę kase, paragonu nie dostaję, cennika nie ma, zamawiam przez platformę udostępnioną przez firmę/organizacę "trzecią". Jaka różnica? Pytan, tak serio, bo ja nie widzę. (Jeżdżę Uberem, żeby nie było ;) ) :)
b
bbc
Bla bla car ma inną speyfikę. Doedukuj się. 
s
sw
Temat: ODP_Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej

Data: Tue, 15 Mar 2016 13:39:43 +0000

Nadawca: dziennikarze <[email protected]>

Adresat: '[email protected]' [email protected]

Panie Redaktorze,

podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do ewidencji tej sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obejmujące lata 2015-2016, zawiera (wzorem lat ubiegłych) katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia przedmiotowe, podmiotowe oraz podmiotowo-przedmiotowe, co oznacza, że wykonanie czynności rodzi obowiązek jej ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Należy podkreślić, że utrzymano wcześniej obowiązujące wyłączenia ze zwolnień, co oznacza, że z chwilą rozpoczęcia wykonywania m.in. usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji (z pewnymi wyłączeniami nieistotnymi dla niniejszej sprawy) oraz przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, podatnik  jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, przy zastosowaniu kas rejestrujących. W takim przypadku nie ma znaczenia forma dokonywanej płatności za przejazd.

Przepisy dotyczące kas rejestrujących jednakowo traktują osoby oferujące przewóz za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz osoby oferujące takie usługi bez pośrednictwa aplikacji mobilnej.

Z poważaniem,

Wydział Obsługi Medialnej

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

tel.: +48 22 694 51 19

fax: +48 22 694 41 77

tel. kom.: +48 502 726 030

e-mail: [email protected]

www.mf.gov.pl

-----Original Message-----From: Redakcja [mailto:[email protected]]Sent: Thursday, March 10, 2016 9:24 PMTo: dziennikarzeSubject: Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej

Witam,

piszę artykuł o firmie Uber. Mam jedno pytanie. Czy przedsiębiorca, który wykonuje przewóz osób, rozlicza się z klientem bezgotówko (płatność kartą) orz wystawia fakturę jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Taksówkarze muszą ją posiadać bezwarunkowo. A jak wygląda sytuacja w przypadku przewozu osób?

Jarosław Iglikowski

Na słupie.
m
max
Przecież kierowca UBERa nie bierze pieniędzy za przejazd! Uber je bierze, wystawia rachunki i osobno płaci kierowcom za usługi. Wchodząc do ubera kierowca nie pobiera pieniedzy, po prostu sie wchodzi a on cie podwozi. Wiec nie ma tu uslugi w rozumieniu prawa. To tak samo jak mamy wczasu i transfer z np lotniska. Nie placimy za ten transfer temu co jedzie, tylko jest to wliczone w wycieczkę, a organizator kołuje transport. Podobnie jest tu.

 

Zacofanie urzędników doprowadzi do tego, że kierowocom nic nie będzie. Straszą tylko, żeby nie prawcować dla UBERa, a to jest zgodne z prawem.

 

Nie może być cennika w uberze, bo kierowca nie wykonuje uslugi na rzecz konsumenta, tylko na rzecz ubera, ktory on organizuje przejazd na rzec z konsumenta i on wystawia rachunki!

 

Wszystko jest tu ok.
A
ANTYUBER
Przecież ja codziennie podrzucam ok 25 osob to po co mi licencja i kasa fiskalna i te wszystkie podatki ?
Q
Qbus
Nie po to żeby przewieźć kogoś autem, tylko żeby zarabiać na wożeniu ludzi autem. Dlaczego ja mam płacić podatek od każdej zarobionej złotówki, a kierowca ubera nie ?
A
Adamowski
Słusznie! Nie może być podwójnych standardów. Prawo powinno zostać ujednolicone. Ale póki nie jest, jak ktoś chce jeździć jako kierowca Ubera musi wyrobić sobie licencję taksówkarską. Inaczej łamie prawo i tyle. 

 

Chociaż oczywiście wolałbym, żeby można było w Polsce zarobkowo przewozić ludzi bez licencji, to tak nie ma chyba w żadnym cywilizowanym kraju świata.
B
BJ
Kurr...!Ile pierd... żeby kogoś przewieźć autem! Po kiego ciula?! Banda biurokratyczna i wy durni ludzie ich wybierający!
P
Pieszy
Widzę, że "złotówy" znalazły jeleni, którzy będą pozbywać się konkurencji.

PRzecież większość z tych zarzutów jest z czapy - cennik i cena usługi została zaakceptowana PRZED wejściem do samochodu, więc po co cennik, skoro kierowca nie bierze ani złotówki na miejscu.

Kasa fiskalna? PRzeciez można zamówić przez aplikację fakturę - urzędasy tego nie wiedzieli?

 

Teraz proponuję ścigać tych, co podwożą znajomych albo zrzucają się na banzynę - przecież to prawie terroryści!
t
takiego_..uja
Co za urzędnicze zjeby... to może teraz czas na BlaBlaCar ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska