Przypomnijmy, że dla krakowian i turystów przygotowano także zimną wodę pitną. Hydranty z wodą z miejskiej sieci ustawione są na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do Parku Jordana od strony Błoń.
By napić się wody trzeba przez kilka sekund przytrzymać umieszczony obok hydrantu przycisk. Woda jest bezpieczna i można ją pić bezpośrednio z kranu. Jej jakość gwarantują codzienne kontrole wykonywane przez Centralne Laboratorium.
W przypadku gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w cieniu, obowiązuje zakaz postoju dorożek w Rynku Głównym, na Małym Rynku oraz na Placu Szczepańskim w godz. 13.00 – 17.00. Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy Bazylice Mariackiej).
Z postojów zastępczych dorożki mogą korzystać także poza wymienionymi godzinami. Urząd Miasta skierował do dorożkarzy apel o właściwą ochronę koni przed upałem (częste pojenie zwierząt, korzystanie z zacienionych postojów).
Apelujemy także do właścicieli domowych czworonogów by pod żadnym pozorem nie zostawiali zwierząt w miejscach nasłonecznionych, zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, nawet z uchylonymi szybami. Pamiętajmy, że temperatura powietrza w
nagrzanym samochodzie może przekroczyć 60 stopni w ciągu kilkunastu minut.
W przypadku gdy zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach i nie ma dostępu do wody, interwencję należy zgłosić do Straży Miejskiej pod numerem 986, do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - ul. Floriańska 53, tel. 12 421 77
72, 12 421 26 85 lub pod numer alarmowy 112.
WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O ZASADACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!