WIDEO: Krótki wywiad
- Z ruchu ogólnego wyłączony zostanie odcinek od ul. Żaglowej do ronda przy moście Wanda. Poruszać będą się nim mogli wyłącznie mieszkańcy ul. Klasztornej i ulic przyległych oraz pojazdy firmy budowlanej, komunikacji zbiorowej i tzw. "służb uprzywilejowanych" - informują pracownicy Zarządu Inwestycji Miejskich.
Dla pozostałych kierowców, którzy do tej pory poruszali się ul. Klasztorną (to newralgiczna droga, prowadząca m.in. do Opactwa Cystersów) wyznaczony zostanie objazd m.in. ulicami Podbipięty, Giedroycia i Ptaszyckiego. Tablice o zalecanym objeździe mają pojawić się przy ulicach dochodzących do ul. Klasztornej.
- Nie da się ze względów logistycznych przeprowadzić tego zadania przy dopuszczeniu ruchu ogólnego - argumentuje Jan Machowski, rzecznik ZIM. Z kolei na pytanie "dlaczego prace budowlane będą trwały aż dwa lata" odpowiada, że "harmonogram i termin realizacji zadania wynika z zapisów w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jeśli będzie taka możliwość, będziemy się wspólnie z wykonawcą starać przyspieszyć prace, by skrócić czas realizacji".
Koszt całej inwestycji to ponad 25 milionów złotych. Umowa z wykonawcą (Firma Handlowo-Usługowa INSTBUD z Gdowa) została podpisana już w październiku 2019 roku. - Po podpisaniu umowy, wykonawca, przez okres zimowy - podczas którego nie rozpoczyna się zazwyczaj prac drogowych z uwagi na nieprzewidywalność aury – przygotowywał projekt tymczasowej organizacji ruchu na czas robót budowlanych, który następnie musiał zostać zatwierdzony przez odpowiednie instytucje i jednostki miejskie. Wykonawca zrealizował też prace przygotowawcze, np. zawarł umowy z firmami podwykonawczymi z dostawcami materiałów, przeprowadził też wycinkę roślinności kolidującej z inwestycją - wylicza Jan Machowski.
W ramach inwestycji ulica Klasztorna nie zostanie jednak rozbudowana o kolejne pasy ruchu. - W ramach zadania odnowiona będzie m.in. nawierzchnia jezdni, pojawią się obustronne chodniki, przebudowane zostaną przystanki autobusowe. Tam gdzie jest to konieczne zostaną też przebudowane i ustawione ekrany akustyczne. Przewidziana jest budowa kanalizacji sanitarnej od ul. Syrachowskiej do ul. Longinusa Podbipięty oraz od ul. Syrachowskiej do ul. Odmętowej wraz z przyłączami - wyliczają w Zarządzie Inwestycji Miejskich.
I podkreślają, że oprócz samej ulicy Klasztornej, remontu doczekają się odcinki ulic poprzecznych: Żaglowej, Odmętowej, Jutrzyńskiej, Stare Wiślisko, Zbyszka z Bogdańca, Michała Hutnika i Syrachowskiej. W sumie nowa nawierzchnia pojawi się także na prawie 300 metrach lokalnych dróg.
Urzędnicy informują również, że obszar inwestycji został podzielony na kilkadziesiąt odcinków, a zadanie będzie prowadzone etapowo. - Wykonawca przewiduje kilkanaście faz realizacji, wszystko właśnie po to, żeby mógł zostać m.in. zachowany dojazd do posesji dla mieszkańców - dodają.
Tymczasem już w ostatnich dniach rozpoczęły się remonty dróg w innych rejonach Krakowa. Od 2 kwietnia trwają pace m.in. na ul. Ignacego Mościckiego, która na odcinku od S. Wojciechowskiego do al. 3 Róż zyska nową nawierzchnię. "Wykorzystujemy, na ile to możliwe, obecną sytuację do prowadzenia niezbędnych remontów" - podkreślają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
