W krakowskim szpitalu im. S. Żeromskiego dla zakażonych SARS-CoV-2 przygotowano 81 miejsc. Wszystkie są zajęte. W najbliższy piątek kolejny oddział tym razem dermatologiczny zostanie przekształcony w oddział covidowy.
- Gdy i tam, zapełnią się miejsca, będziemy pod ścianą. Nie jesteśmy w stanie stworzyć kolejnych łóżek, bo musimy też leczyć niezakażonych pacjentów. Mamy pełne oddziały chorych po udarach czy też ostrych chorobach wieńcowych. Nie możemy przecież wypisać ich do domu i pozbawić pomocy – mówi nam dr Jerzy Friediger, dyrektor szpital im. Żeromskiego w Krakowie.
I dodaje, że w ciągu doby ze szpitalnego SOR-u kilkanaście zakażonych osób, musi trafić na dalsze leczenie do szpitala.
- W praktyce wygląda to tak, że gdy zwalnia nam się któreś z miejsc, od razu przeprzyjmy kolejnego pacjenta – tłumaczy dr Friediger.
Marcin Mikos, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie : -Sytuacja rzeczywiście robi się coraz poważniejsza. Praktycznie wszystkie z 50 uruchomionych przez nas łóżek jest zajęte przez zakażonych pacjentów. Czekamy na kolejne decyzje wojewody.
A te jak informuje biuro prasowe urzędu województwie zapadły w poniedziałek po południu. Na dniach w kilkunastu szpitalach w Małopolsce w covidowe przekształconych zostanie kilkaset kolejnych miejsc.
- W ciągu miesiąca dzienna liczba nowych przypadków wzrosła ośmiokrotnie. Dlatego cały czas monitorujemy sytuację i trzymamy rękę na pulsie. Wydałem kolejne decyzje dalej poszerzające bazę łóżek „covidowych”. Łącznie będzie ich więcej do ok. pierwszej połowy tego tygodnia o blisko 380 – mówi wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Według danych z poniedziałku w szpitalach w województwie leczonych jest 1508 pacjentów z COVID-19. W sumie dla zakażonych przygotowano 2160 miejsc. I chodź generalnie w województwie są miejsca dla pacjentów z COVID-19 to niektóre szpitale pękają w szwach, bo pandemia nie rozkłada się równomiernie.
Najwięcej zakażeń - ale to z racji gęstości zaludnienia - jest teraz w Krakowie i powiecie krakowskim.
Jednak jeszcze bardziej niepokoją dane płynące z powiatu chrzanowskiego, myślenickiego i wielickiego, gdzie w poniedziałek odnotowano powyżej 50 zakażeń.
Sytuacja epidemiczna z dnia na dzień jest coraz gorsza. W poniedziałek resort zdrowia poinformował o 1058 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To o blisko 3 tysiące zakażeń więcej niż przed tygodniem.
