Podzielona na kilka etapów przebudowa pięciu pawilonów (K, L, M, N, O) najważniejszej regionalnej lecznicy pediatrycznej rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jak informuje Natalia Adamska-Golińska, rzeczniczka prasowa placówki, prace związane z modernizacją przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
Mali pacjenci są już przyjmowani w odnowionych pomieszczeniach budynku K. W ramach remontu wymieniono w nim dach i niezbędne instalacje oraz zamontowano nowe wyposażenie.
Do odświeżonego pawilonu zostały przeniesione m.in. poradnia pulmonologiczna, ortodontyczna oraz socjalno-prawna. Najmłodsi chorzy zyskali przestronne, kolorowe poczekalnie, a zaplanowane dla nich wizyty odbywają się w wygodnych gabinetach lekarskich. Końca dobiega również remont budynków M i L, mieszczących pokoje administracyjne i socjalne oraz oddziały. W pawilonach trwają obecnie prace wykończeniowe, które mają zakończyć się w październiku.
W ostatnim etapie ekipy budowlane pojawią się w budynkach N i O. Znajdują się tam m.in. sale dla pacjentów oraz pomieszczenia do rehabilitacji.
– Zgodnie z planem te pawilony powinny być gotowe do odbioru do końca przyszłego roku – mówi Natalia Adamska-Golińska. Po przebudowaniu lepsze warunki pobytu zyskają nie tylko dzieci leczone w Prokocimiu, ale także ich opiekunowie, dla których w odnowionych pawilonach mają powstać specjalne strefy socjalne umożliwiające komfortowy odpoczynek.
Modernizacja wybudowanych w latach 80. tzw. budynków rehabilitacji to kolejny etap przebudowy prokocimskiej lecznicy, finansowanej z rządowej dotacji. Jej pierwsza część zakończyła się na początku 2017 roku. Szpitalowi udało się wyremontować m.in. oddziały zlokalizowane w jednym z najstarszych pawilonów tzw. „Okrąglaku”. Trafili tam mali chorzy leczeni przez kardiologów, gastroenterologów, reumatologów, onkologów i hematologów oraz specjalistów od leczenia żywieniowego. Placówka zyskała również nowy szpitalny oddział ratunkowy połączony z lądowiskiem dla helikopterów, nowoczesną kuchnię i aptekę. Całość pochłonęła w sumie 200 mln zł.
W planach jest jeszcze remont Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci oraz laboratoriów. Dyrekcja lecznicy chciałaby także, aby przy szpitalu powstały dwa wielopoziomowe parkingi oraz nowy budynek, gdzie swoje miejsce mogłyby znaleźć m.in. oddział chorób infekcyjnych, psychiatrii, opieki perinatalnej oraz przewlekłej respiratoroterapii. Koszt takiej inwestycji jest szacowany na 240 mln zł. Starania o pozyskanie kolejnej rządowej dotacji potrzebnej na ten cel trwają.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?
Źródło: vivi24
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
