https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wirus HPV jako główna przyczyna zachorowania na raka szyjki macicy i wielu innych nowotworów. Wakacyjne szczepienia dla dzieci

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Kraków. Wirus HPV jako główna przyczyna zachorowania na raka szyjki macicy i wielu innych nowotworów. Wakacyjne szczepienia dla dzieci
Kraków. Wirus HPV jako główna przyczyna zachorowania na raka szyjki macicy i wielu innych nowotworów. Wakacyjne szczepienia dla dzieci Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Narodowy Fundusz zdrowia apeluje by zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. HPV odpowiada przede wszystkim za zachorowania na nowotwory, a wśród nich raka: szyjki macicy, prącia, odbytu, głowy i szyi. Dotychczas z programu powszechnych szczepień przeciwko HPV w samej Małopolsce skorzystało 27,6 tys. osób – 17,5 tys. dziewczynek i 10,1 tys. chłopców W całym kraju z kolei jest to już liczba sięgająca 304 tys.

Wakacyjne szczepienie dzieci

- Beztroski wakacyjny okres kojarzy nam się przede wszystkim z planowaniem podróży, aktywności na świeżym powietrzu albo przeciwnie – słodkiego lenistwa. Na czas wolny od natłoku szkolnych obowiązków warto jednak dla swojego dziecka zaplanować coś jeszcze – wizytę w gabinecie lekarza i szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). To ukłucie, które daje szansę, by chronić swoją córkę czy syna przed szeregiem groźnych nowotworów – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Dane prezentowane przez NFZ nie pozostawiają złudzeń. Spośród 200 typów wirusa HPV, część jest silnie rakotwórcza i odpowiada m.in. za zachorowania na: raka szyjki macicy, odbytu, sromu, pochwy, prącia, szyi i głowy – szczególnie jamy ustnej i gardła.

Jak można się zarazić?

- Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi drogą płciową. Chroni przed nim szczepienie – najskuteczniejsze, gdy do ukłucia dochodzi jeszcze przed inicjacją seksualną - wyjaśnia NFZ.

W Polsce z bezpłatnej profilaktyki szczepień przeciwko HPV mogą skorzystać wszystkie dzieci w wieku 9-18 lat.

Dzieci w wieku 12-13 obejmuje powszechny program szczepień przeciwko HPV, w którym są wykorzystywane dwa preparaty: dwuwalentny i dziewięciowalentny. Żeby z niego skorzystać, wystarczyć umówić wizytę w punkcie szczepień. Można to zrobić, kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem, korzystając z infolinii dostępnej pod numerem telefonu 800 100 101 (w godzinach 8-18), za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta albo aplikacji mojeIKP.

Dla dzieci w wieku 9-11, 14-18, których nie obejmuje program, profilaktyka HPV również jest darmowa. Dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV znajduje się bowiem na liście bezpłatnych leków dla dzieci.

- W przypadku tych grup wiekowych dzieci rodzic najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę, następnie odbiera preparat w aptece i umawia wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, podczas której zostanie podana szczepionka - tłumaczy NFZ.

W samej Małopolsce szczepienia w ramach programu są wykonywane w ponad 400 punktach.

Technologia deepfake zagraża cywilizacji?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska