Jak wyjaśnia USDK: "Pacjenci leczeni przeszczepieniem komórek krwiotwórczych spędzają w szpitalu tygodnie, miesiące, a niektórzy nawet lata. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im bezpiecznych a jednocześnie możliwie jak najbardziej przyjaznych warunków".
Właśnie w tym celu został przeprowadzony remont, który objął częściową przebudowę oddziału, modernizację infrastruktury medycznej, technicznej i socjalnej, wymianę aparatury medycznej, kompleksowe wyposażenie nowo powstałych pomieszczeń i modernizację wyposażenia pomieszczeń odnowionych.
W efekcie przeprowadzonych prac, personel otrzymał nowe narzędzia do prowadzenia intensywnego leczenia, monitorowania i opieki nad pacjentami adekwatnie do ich potrzeb, a to pozwoliło na jeszcze lepszą dbałość o potrzeby pacjentów i ich rodzin, w tym o potrzebę poczucia bezpieczeństwa, dla której istotna jest, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, obecność bliskiej osoby.
Jak podkreśla szpital: "Utrzymanie reżimu sanitarnego w oddziale przeszczepowym ma ogromne znaczenie i wymaga nie tylko zapewnienia niezbędnej infrastruktury, ale też opracowania i wdrożenia jasnych i efektywnych procedur zapewnienia i monitorowania bezpiecznego, czyli mikrobiologicznie czystego środowiska oraz dobrej współpracy personelu i opiekunów pacjentów w ich realizacji".
- Jedną z istotniejszych rzeczy, która pojawiła się zaraz po moim objęciu stanowiska, był w połowie zamknięty Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych. Należało zająć się również tym tematem. Dzięki ogromnej determinacji zarówno kierownictwa Oddziału jak i pracowników wielu działów naszego Szpitala, a także wsparciu zewnętrznych firm i fundacji oddaliśmy w ręce pacjentów nie tylko wyremontowany ale i świetnie wyposażony w nowy sprzęt medyczny i informatyczny oddział dedykowany przeszczepianiu komórek krwiotwórczych. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim za zaangażowanie i wspólne dotarcie do celu – mówi dyrektor USDK Wojciech Cyrul.
Firmy i fundacje, które wsparły szpital podczas remontu poprzez przekazanie specjalistycznego sprzętu medycznego, a także informatycznego to: DKMS, CISCO, PROJECT HOPE.
Ośrodek Transplantacji USDK jako jedyny w Polsce posiada akredytację JACIE - międzynarodowy certyfikat jakości dla ośrodków wykonujących przeszczepienia krwiotwórcze.
- JACIE, w skrócie, to jakość w praktyce. Dlatego aby uzyskać certyfikat trzeba zademonstrować realne wdrożenie ponad tysiąca standardów dotyczących nie tylko samych procedur medycznych i laboratoryjnych, ale także infrastruktury, personelu, współpracy, dokumentacji oraz systemu zarządzania jakością w każdym z tych obszarów - wyjaśnia szpital.
Wielki wybuch Etny
