https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To pierwsza tego typu operacja w Polsce. Wykonano ją w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Pierwszą tego typu operację w Polsce przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie
Pierwszą tego typu operację w Polsce przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie Jakub Piasecki USDK
Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej, które zostało uruchomione w Krakowie w maju br., odnotowuje kolejne sukcesy. Pierwszej operacji z asystą robota została poddana 5-letnia dziewczynka, która wymagała usunięcia torbieli nerki. Operacja przebiegła pomyślnie. Po kilku kolejnych zabiegach, teraz przyszedł czas na pierwszą w Polsce operację w obrębie klatki piersiowej u dziecka, wykonaną z asystą robota. Operacja przebiegła bez komplikacji, a pacjent czuje się dobrze.

Jak informuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, system robotyczny wykorzystano do usunięcia pozostałości guza śródpiersia u pacjenta po leczeniu onkologicznym.

- W chirurgii klatki piersiowej (torakochirurgii) wykorzystanie technik małoinwazyjnych – torakoskopii lub medycyny robotycznej – wiąże się z uniknięciem dużego otwarcia klatki piersiowej. Ogranicza się wówczas dolegliwości bólowe, zmniejsza się ryzyko tworzenia się zrostów kostnych i deformacji rosnącej klatki piersiowej. W konsekwencji wykorzystanie robota podczas operacji przyspiesza rekonwalescencję i pozwala uniknąć wad postawy. Dodatkowo precyzja ruchów narzędzi robotycznych i doskonałe uwidocznienie zmiany umożliwia uzyskanie najbardziej doszczętnego wycięcia zmiany nowotworowej - informuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie działa od maja

Nowoczesny robot, który znalazł się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie w maju br., składa się z konsoli i czterech ramion – trzy z nich wyposażone są w narzędzia, czwarte w kamerę wysokiej rozdzielczości, zapewniającą lekarzowi trójwymiarowy obraz.

W trakcie zabiegu lekarz siedzi w konsoli nieopodal pacjenta i kontroluje pracę narzędzi robotycznych, które na wzór ludzkiej dłoni mogą się zginać i obracać. Niewielkie rozmiary ramion pozwalają na minimalne nacięcia. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na bardzo precyzyjne (bez mikrodrżenia) ruchy narzędzi robotycznych. Pozwala to na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach, z mniejszym urazem tkanek.

Zespół UCRP tworzą wysokiej klasy specjaliści: chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy oraz pielęgniarki przeszkolone w obsłudze robota. Łącznie jest to kilkanaście osób zaangażowanych w proces leczenia małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technologii. Od wielu tygodni zespół UCRP szkolił się w Krakowie oraz w Paryżu i Arhus, gdzie wykonywane są zabiegi w asyście robota u dzieci.

Czas trwania zabiegu robotycznego zależy od jego typu i złożoności, ale zazwyczaj wynosi od 1 do 3 godzin. Bardziej zaawansowane zabiegi mogą trwać nawet do 8 godzin. Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota rocznie. Dotychczas w centrum z pomocą robota przeprowadzono już przeszło 20 operacji.

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska