Porozumienie zawarte pomiędzy Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego a Grupą Azoty zakłada m.in. realizowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych i ubieganie się o środki niezbędne do ich prowadzenia. Pracownicy i studenci UJ będą dla Grupy Azoty wykonywać opracowania naukowo-badawcze, umowa ponadto przewiduje także organizację praktyk studenckich i staży naukowych.
- Podpisana dzisiaj umowa jest sformalizowaniem trwającej od wielu lat owocnej współpracy pomiędzy Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego a Grupą Azoty SA. Otwierają się przed nami nowe możliwości współdziałania.
Firma uzyskuje wsparcie mocnego partnera akademickiego w zakresie potencjału kadrowego i infrastrukturalnego, podczas gdy uczelnia szansę realizacji prac o charakterze aplikacyjnym w otoczeniu zainteresowanym wykorzystaniem uzyskiwanych wyników. Skorzystają również nasi studenci, dla których Grupa Azoty przygotuje szeroką ofertę szkoleniowo-stażową oraz otworzy perspektywy przyszłego zatrudnienia - mówi prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski, dziekan Wydziału Chemii UJ.
Wydział Chemii UJ powstał w 1981 roku, choć za datę narodzin chemii uniwersyteckiej w Krakowie uważa się rok 1783. Obecnie składa się z 12 zakładów. Oferuje studia I, II i III stopnia m.in. na kierunkach chemia, chemia medyczna, ochrona środowiska, chemia środowiskowa i biologia środowiska.
Studenci realizują nowoczesne programy nauczania i mają zapewniony dostęp do aparatury badawczej na najwyższym, światowym poziomie. Absolwenci są chętnie zatrudniani w placówkach naukowo-badawczych, laboratoriach analitycznych, inspektoratach ochrony środowiska, stacjach monitoringu środowiska, pracowniach konserwacji dzieł sztuki czy szkolnictwie.
Wydział w skali Uniwersytetu Jagiellońskiego jest wiodącą jednostką prowadzącą badania o charakterze aplikacyjnym, będące przedmiotem działań komercjalizacyjnych. W 2013 roku Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, w uznaniu osiągnięć naukowych i organizacyjnych, przyznał Wydziałowi Chemii UJ najwyższą kategorię A+. Od września ubiegłego roku mieści się on w nowoczesnej siedzibie przy ul. Gronostajowej 2.
Z kolei Grupa Azoty to największa polska korporacja chemiczna i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje 2. pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych oraz 3. pozycję w produkcji Poliamidu 6 - tworzywa sztucznego wykorzystywanego m.in. do budowy konstrukcji mechanicznych i produkcji części zamiennych.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
