Postępowanie z chorymi po urazie na podstawie doświadczeń wojskowych żołnierzy służących m. in. w Iraku i Afganistanie, symulacje i pokazy najnowocześniejszego sprzętu służącego do ratowania życia, 60 wykładów prezentujących procedury postępowania w stanach zagrożenia życia to tylko niektóre elementy bardzo bogatego programu merytorycznego przygotowanego przez organizatorów.
W trakcie trwania Kongresu, ratownicy medyczni mogą również poznać nowoczesne technologie stosowane w poszukiwaniu ofiar klęsk żywiołowych i wypadków masowych w trudno dostępnych obszarach. Drony i inne bezzałogowe systemy latające to sprawdzone rozwiązania, które mogą zwiększyć skuteczność działań służb pracujących na ziemi.
- System ratownictwa medycznego potrzebuje zmian, wdrażania nowoczesnych technologii i otwarcia na nowe rozwiązania, zwiększające skuteczność i efektywność naszej pracy. Powinniśmy korzystać z doświadczeń innych krajów, rozwijać nasze umiejętności, wiedzę i kompetencje. To jedyny sposób na wzrost skuteczności działań w całym systemie opieki przedszpitalnej- twierdzi Adrian Stanisz, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Kongres to nie tylko spotkania praktyków i specjalistów - to także szansa dla najmłodszych, żeby nauczyć się pierwszej pomocy.
Kiedy trzeba wezwać pomoc?Jakie są numery alarmowe? Co znajduje się w apteczce? Jak udzielić pierwszej pomocy? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy Klubu Małego Ratownika.
W zajęciach mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane dzieci. Warsztaty są bezpłatne i odbędą się 10 października, w sobotę, od godz. 10 do 14 w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym przy ul. Łazarza 16 w Krakowie.