W czasie Marszu uczestnicy wezmą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych.
Marsz upamiętni m.in. 100. rocznicę pierwszego strzeleckiego kursu oficerskiego zorganizowanego przez Józefa Piłsudskiego w Stróży na Podhalu, z którego wywodziła się przyszła kadra oficerska Legionów i Wojska Polskiego.
Tegoroczny marsz to także „próba generalna” przed przypadającymi w przyszłym roku obchodami 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego. W 2014 r. planowane są m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty, odsłonięcie pomnika konnego Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a także przygotowywana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa rewia kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcja historyczna wymarszu „Kadrówki”, a także „Spotkanie pokoleń”, w którym wezmą udział rodziny legionistów (potomków legionistów organizatorzy proszą o kontakt ze Związkiem Piłsudczyków).
Marsz zakończy się za tydzień ( we wtorek 12 sierpnia) w Kielcach, pod pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.
Marsz, odbywa się w 99. rocznicę Pierwszego Polskiego Sierpnia 1914 r. jest jedynym przedsięwzięciem w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska „Solidarności”, kontynuowane jest do dziś.
Przypomnijmy, że idea marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 r. (jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego) wyruszyli po to by wywołać w zaborze rosyjskim powstanie zbrojne, zrodziła się z inicjatywy legionistów Piłsudskiego w 1924 r. W okresie międzywojennym marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni marsz w II RP odbył się w 1939 r.
Do idei marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 r.
Do 1989 r. marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB. Po 1989 r. marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej.
Organizatorem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest Związek Piłsudczyków. Wydarzenie wspiera m.in. Gmina Miejska Kraków. Honorowy patronat nad Marszem objęła Pani Karolina Kaczorowska, Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej śp. Ryszarda Kaczorowskiego.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze