https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

140 lat kolei w Skawinie na jubileusz 660-lecia lokacji miasta. Historyczne pociągi i cześć dla legionisty pułkownika Hałacińskiego

Barbara Ciryt
Do Skawiny przyjechały historyczne pociągi retro i pociągi specjalne. Świętowano tu 140 lat kolei. Z tej okazji w niedzielę, 8 września 2024 roku dworcowi kolejowemu w Skawinie nadano imię płk. Andrzeja Hałacińskiego, urodzonego w Skawinie legionisty, dyplomaty, współautora pieśni "My Pierwsza Brygada", zamordowanego w Katyniu. Podkreślano też, że ten kolejowy jubileusz jest obchodzony w roku 660-lecia lokacji miasta.

Było mnóstwo atrakcji. Oficjalne obchody zaczęły się od nadania imienia budynkowi dworca, który należy do miasta i jest przede wszystkim siedziba miejskiej biblioteki, a także kawiarenki z niewielką poczekalnią dworcową.

Wybór płk Andrzeja Hałacińskiego na patrona Dworca Kolejowego w Skawinie to oddanie czci temu pułkownikowi piechoty Wojska Polskiego. Hałaciński to legionista, ale także poeta, urzędnik państwowy, dyplomata, notariusz i autor części zwrotek pieśni "My Pierwsza Brygada". Osadzony w obozie w Kozielsku został ofiarą Zbrodni Katyńskiej. To żołnierz wielokrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi m.in. Orderem Virtuti Militari.

Inicjatorami i organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie, we współpracy z gminą Skawina, Związkiem Piłsudczyków RP Okręg Krakowski oraz kolejowymi instytucjami i organizacjami.

Uroczystość zaczęła się od tradycyjnego dla kolejarzy odegrania hejnału mariackiego, a następnie hymnu polskiego.

- Galicyjska Kolej Transwersalna dotarła do Skawiny 1 sierpnia 1884 roku. Dziś cały dzień świętujemy rocznicę tamtych wydarzeń. To znamienne, że w roku jubileuszu kolejowego Skawina świętuje rocznicę 660-lecia lokacji miasta przez króla Kazimierza Wielkiego. A nadanie tutejszemu dworcowi imienia płk. Halacińskiego rozpoczyna tworzenie Kolejowego Szlaku Niepodległości, który będzie łączył w Krakowie i okolicach kolejowe miejsca upamiętniające bohaterów naszej niepodległości - powiedział Arkadiusz Lisowski, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie.

Natomiast Tomasz Jamróz-Piłsudski, krewny marszałka Piłsudskiego obecny podczas jubileuszu przypomniał również, że do tych jubileuszy140-lecia kolei i 660-lecia miasta trzeba dodać kolejny jubileusz związany z Legionami Polskimi, czyli110-lecie wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.

Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko podczas jubileuszowych uroczystości wspominał, że Skawina przezywała w swoich dziejach wloty i upadki, ale podkreślał, że to kolej przyczyniła się do rozwoju miasta.

- Decyzja o budowie kolei pod koniec XIX wieku dała Skawinie ogromny impuls rozwojowy, który trwał przez cały XX wiek. Potem stan kolei był gorszy, ale decyzje, które zapadły kilkanaście lat temu, żeby tę kolej odbudować, modernizować znów przyczyniają się do rozwoju miasta - mówił burmistrz Norbert Rzepisko.

Jubileuszowe uroczystości zgromadziły w Skawinie tłumy mieszkańców oraz gości, turystów, podróżnych, pasjonatów kolei.

Uroczystości nie miały końca, a podróżni ustawiali się w długie kolejki, żeby kupić bilet na przejazd pociągiem retro "Hałaciński" oraz "Kazimierz Wielki" ciągnięte przez parowóz Ty42-107 oraz elektrowóz EP05-23. Te składy jechały ze Skawiny do Spytkowic przez Brzeźnicę i z powrotem.

Natomiast w stronę Krakowa kursowały bezpłatne specjalne pociągi POLREGIO w historycznych barwach. Jeden z nich to "Karliński" drugi "Kosiński" złożone z elektrycznego zespołu trakcyjnego EN71-001. Przewiozły pasażerów trasą Skawina-Kraków-Płaszów.

Na parkingu przy dworcu w Skawinie były też okazjonalne stoiska i wystawa taboru kolejowego: POLREGIO, Kolei Małopolskich oraz i pojazdów autobusowego, które wystawiło MPK w Krakowie.

Podróż historycznymi składami oraz wystawy przyciągały szersze pasjonatów kolei.

Rywalizacja strażaków z powiatu krakowskiego. Druhowie z OSP...

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska