https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: wyszukiwarka grobów hitem internetu

Anna Agaciak
Wystarczy wpisać imię, nazwisko i przybliżoną datę śmierci szukanej osoby. Lokalizator wskaże nam grób na mapie
Wystarczy wpisać imię, nazwisko i przybliżoną datę śmierci szukanej osoby. Lokalizator wskaże nam grób na mapie Wojciech Matusik
Wszystkie groby dwunastu cmentarzy komunalnych w Krakowie znalazły się już w internetowych lokalizatorach Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Czytaj także: Kraków: maszty telefonów na... wozach [ZDJĘCIA]

- W wyszukiwarce nie znajdziemy jedynie osób pochowanych na historycznej części cmentarza Rakowickiego - mówi Piotr Walczak, kierownik działu informatyki ZCK. - Mamy nadzieję, że zakończymy prace na tym terenie już w przyszłym roku. Zabytkowa część tej nekropolii jest dla archiwistów najbardziej skomplikowana. - W jednym grobie może tu bowiem leżeć nawet 36 osób - wyjaśnia kierownik.

Korzystając z tworzonego od 2007 roku lokalizatora (wtedy był pierwszy w Polsce), każdy posiadacz komputera z internetem może bez trudu ustalić miejsce pochówku bliskich lub znajomych.
Na prostej wyszukiwarce znajdującej się na stronie www.zck-krakow.pl czy www.rakowice.pl, wpisując imię i nazwisko oraz przybliżoną datę śmierci (dopuszczalna granica błędu to 20 lat), otrzymamy nazwę cmentarza oraz miejsce pochówku, rząd i nr kwatery.

- Jeśli taka informacja jest dla szukającego grobu za mało czytelna, proponuję wejść na stronę www.rakowice.eu, gdzie znajduje się bardziej rozbudowane narzędzie - mówi Walczak. Tutaj system zlokalizuje na mapie cmentarz i kwaterę z wybranym grobem. Pozwala również na wydrukowanie trasy do jednego z prawie 300 tys. grobów wprowadzonych do bazy.

Krakowski lokalizator zdobywa coraz większe uznanie wśród internautów z całego świata. Przed ubiegłorocznym Dniem Wszystkich Świętych skorzystało z niego ponad 2 mln osób. - Poza listopadem liczba wejść do wyszukiwarki spada, ale i tak jest duża. Obserwujemy, że w czerwcu na stronę wyszukiwarki "wchodziło" 350 tysięcy osób - mówi Walczak. - Teraz obciążenie tego narzędzia rośnie. Ostatnio zarejestrowaliśmy blisko 700 tys. wejść.

- Wyszukiwarka jest fantastyczna - cieszy się Anna Barańska z Podgórza. - Kiedyś w poszukiwaniu grobu zmarłej nauczycielki straciłam na cmentarzu dwie godziny. W niedzielę kancelaria nie działała, więc nie było kogo spytać. Teraz wystarczy kilka chwil w domu przed komputerem i mam wydrukowaną trasę dojścia do szukanego grobu.

Nie każdy jest tak zachwycony. - Szukałem na krakowskich cmentarzach Stanisława Głowiaka - mówi Władysław Domiczek z Izraela. - Bardzo mi pomógł zaraz po wojnie. Chciałem zapalić mu świeczkę. Niestety, miałem z tym kłopot. Wyszukiwarka pokazywała brak wyników - mówi.
Piotr Walczak zauważa, że kłopoty mogą się zdarzyć, gdy nie znamy prawdziwych danych zmarłego. - Bywa, że w dowodzie figurowało inne imię, a rodzina na co dzień używała innego. Poszukiwana osoba mogła też zostać pochowana na cmentarzu parafialnym lub żydowskim, które nie znajdują się w naszej bazie.

Aby jeszcze bardziej ułatwić znajdowanie grobów na krakowskich cmentarzach pracownicy ZCK przygotowali mapy, które można będzie nieodpłatnie pobrać w kancelariach cmentarnych. Z mapą łatwiej będzie odnaleźć kwaterę, w której leży szukany zmarły. - Jeśli w domu mieliśmy problem z odnalezieniem grobu w internecie, zapraszamy do nas - mówi Patrycja Ćwikła z ZCK. - Mamy stanowiska komputerowe i pomocnych pracowników, którzy przeszukają bazę, rozwieją wszelkie wątpliwości i ustalą miejsca pochówku.

Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
layla
badziew nie działa
o
org
ksiegazmarlych24.pl to jest ogólnopolska wyszukiwarka grobów
k
kitet
Podoba mi sie grafika! Wypróbowałem już ten lokalizator, świetny pomysł i wykonanie super!
b
bis
wyluzuj, baba ci nie dała wieczorem że się tak wściekasz?
a
ala
wyluzuj, życie jest zbyt krótkie żeby się przejmować swieczkami i korkami na ulicach
j
janek
Nie mieszaj ! Nie będę spał, będę akurat NORMALNIE pracował (pracuję z domu). Cyrk jest duży, całe cmentarzyska płoną, nie wiem po co, tyle kasy w skali kraju wydane na śmierdzące świeczki, tyle można by było za to kupić sensownego, tyle korków, wypadków itd. PO CO SIĘ PYTAM ??
Cmentarze są czynne cały rok, umarłemu wsio rybka kiedy go odwiedzą, pewnie jak by mogli to by się ze mną zgodzili patrząc z góry na ten cyrk !
a
ala
pośpij sobie przez te dwa dni, nie włączaj tv, wyłącz tel. idź na spacer do lasu a wieczorem przy dobrej muzyce walnij ze dwa winka - pomoże, odzyskasz witalność
j
janek
zaczyna się to najgłupsze święto !!!! cyrk pod tytułem sprzedaż zniczy na każdym rogu, korki, wypadki ....
a
ala
to w gole nie dziala !!!!
R
Refleks szachisty
Wyszukiwarka istnie od 2007 roku a wy dopiero teraz o tym piszecie?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska