https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Za prawie 9 mln zł powstaną kolejne mieszkania komunalne

Piotr Tymczak
Michal Gaciarz
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie wybrał wykonawcę bloku gminnego przy ul. Fredry. Za przygotowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę i realizację ok. 46 mieszkań komunalnych odpowiedzialna będzie firma MK-BUD.

Gmina będzie dysponować kolejnymi mieszkaniami komunalnymi dla osób, które z różnych względów nie są w stanie zabezpieczyć własnego lokum. Tym razem blok gminny powstanie przy ul. Fredry. W przetargu zorganizowanym przez ZIM Kraków wpłynęły cztery oferty. Ostatecznie najkorzystniejszą złożyła firma MK-BUD i to z tą firmą została podpisana umowa o wartości 8,8 mln zł.

– Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie bloku, gdzie znajdzie się ok. 46 mieszkań. Będzie to niewielki, czterokondygnacyjny budynek, nie wyższy niż 15 metrów – informuje Janina Pokrywa, dyrektor ZIM Kraków. Przypomina, że gmina dysponuje decyzjami o warunkach zabudowy dla dwóch budynków wielorodzinnych w tym rejonie. – Jednak ze względu na charakter tego miejsca i już istniejące tam nowe osiedla, naszą inwestycję ograniczamy do jednego bloku. Na pozostałej części działek powstanie droga dojazdowa, ogólnodostępne miejsca postojowe, zostanie także zaaranżowana zieleń – mówi dyrektor ZIM.
Podobny blok gminny powstał w ostatnich latach przy ul. Mały Płaszów. – Tam również zaaranżowana została atrakcyjna przestrzeń wspólna i miejsca postojowe, z których korzystają zarówno lokatorzy naszego bloku, jak zabudowy sąsiadującej – zaznacza Janina Pokrywa.

Realizacja bloku gminnego przy ul. Fredry wpisuje się w program budowy mieszkań komunalnych w Krakowie, za który odpowiada ZIM. Oprócz wspomnianego bloku na Małym Płaszowie, w poprzednich latach miasto zrealizowało w ramach tego programu m.in. osiedle Magnolia. Obecnie trwa budowa 357 mieszkań na os. Ruczaj, w rejonie ul. Przyzby i Zalesie. W planach jest też budowa 165 mieszkań w rejonie ul. Wańkowicza. Ten projekt jest na etapie uzyskiwania decyzji administracyjnych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dwq
Może ktoś wyjaśni jak to się dzieje ,że mojej córce mieszkającej wspólnie z rodzicami w 45 m mieszkaniu musieliśmy kupić 50 m mieszkanie za oszczędności naszego życia ,aby po wyjściu za mąż miała gdzie założyć rodzinę . Co by było gdyby z mężem i dzieckiem zamieszkała z nami ? czy ktoś by się zainteresował ,że w 45 m mieszkaniu mieszkają 2 rodziny ?

Tymczasem okazało się ,że w takim samym mieszkaniu obok mieszka rodzina z przydziału............komunalnego .

To jak to jest ?

Jeden musi wydać 300 tys. ,żeby mieszkać osobno a inny dostaje od gminy (czytaj za pieniądze innych obywateli ) mieszkanie ?

Na czym ,zatem polega ta polityka mieszkaniowa ?

Czy są to mieszkania dla nieudaczników ,którzy nie mają pieniędzy bo im się wpierw nie chciało uczyć tylko balować a teraz maja nisko płatną pracę lub nie pracują korzystają z pomocy socjalnej nie chce pracować?

W Wiedniu są mieszkania socjalne o małym metrażu do 50m ,ale pracującego Austriaka stać na duże wygodne mieszkanie 100 i więcej powierzchni .

Tymczasem w Krakowie ci ,którzy dostają mieszkania od gminy maja takie same lokale jak ci ,którzy kupują je na własność za oszczędności rodziny bo innych możliwości nie mają .

Podpowiedzcie jak trzeba kombinować ,żeby dostać takie mieszkanie komunalne i nie rujnować rodziny ?
o
olo
Czyli w skrócie: Powstają kolejne gniazda patologii
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska