FLESZ - Trzy dekady z WOŚP
Inwestor może przystąpić do prac budowlanych, bo od zeszłego roku dysponuje już ważnym pozwoleniem budowlanym. Zostało ono wydane w październiku, a ostateczność uzyskało w listopadzie 2020. Pozwolenie zakłada także rozbiórką trzech istniejących budynków gospodarczych (budynek gospodarczy, wiata stalowa, garaż blaszany).
Na ogrodzeniu okalającym willę znajduje się baner z wizualizacją obiektu po przebudowie oraz informacją: "Rewitalizacja Willi Shindlera z rozbudową o kameralny biurowiec klasy A".
Willa Schindlera jest budynkiem wpisanym do ewidencji zabytków. Jego przeznaczenie ma pozostać niezmienione, czyli będzie pełnić funkcję mieszkalną. Willa została wzniesiona w 1898 roku i do czasów powojennych pełniła funkcję administracyjno-mieszkalną. Początkowo jako część Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego, a w późniejszym okresie jako zaplecze biurowe kompleksu fabryki DEF - Deutsche Emailwarenfabrik, której właścicielem był Oskar Schindler. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana.
Co ciekawe, to właśnie w Fabryce Wyrobów Żelaznych Goreckiego powstał słynny krzyż znajdujący się na Giewoncie, który do Zakopanego został przewieziony w częściach.
Nowy biurowiec wysoki na na pięć pięter
"Całość projektu zostanie zrealizowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków przy jednoczesnym zastosowaniu aktualnych wymogów dotyczących warunków technicznych. Gwarantuje to utrzymanie najwyższych standardów, zarówno pod względem użytych materiałów, rozwiązań technicznych, jak i jakości wykonania" - zapowiada inwestor na stronie internetowej projektu.
Nowością ma być natomiast nowy, sześciokondygnacyjny "komercyjny" budynek biurowy, który stanie tuż koło Willi Schindlera. Deweloper zapewnia, że pomiędzy budynkami "wytworzy się zielona strefa atrium docelowo przeznaczona na przestrzeń ogrodu restauracyjnego". Na parterze i pierwszym piętrze nowego budynku ma bowiem powstać restauracja. Pozostałe piętra biurowca zostaną przeznaczone na powierzchnie biurowe. Pod budynkiem znajdzie się garaż podziemny.
Obowiązujący na Zabłociu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę usługową wysoką do sześciu kondygnacji. Dopuszczalna funkcje to: inkubator przedsiębiorczości, obiekty biurowe, handel detaliczny i gastronomia. Funkcja mieszkaniowa nie jest przewidziana, ale nie tyczy się to obiektów, które taką miały, zanim plan wszedł w życie.
Dawna willa w ręce prywatne trafiła na początku lat 90. XX wieku. Na sprzedaż została wystawiona ponad 10 lat temu, w roku 2010. Pojawiały się wtedy pomysły, aby willę kupiło miasto i stworzyło tam muzeum. Z powodu braku pieniędzy, tak się jednak nie stało. Willa była wtedy wyceniana na 6 mln zł.
Deweloper inwestycje reklamuje hasłami "Schindler's Office" - dla biurowca, oraz "Schindler's House" - dla willi, która ma być odnowiona. To hasła marketingowe, które nawiązują do pobliskich zabudowań dawnej fabryki Oskara Schindlera. Co ciekawe, sama zabytkowa willa najpewniej też nie miała wiele wspólnego z Oskarem Schindlerem. Budynek nigdy do niego nie należał. Schindler w Krakowie mieszkał na ulicy Straszewskiego, a także na terenie fabryku, przy ul. Lipowej.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
