Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w piątek o godz. 9. Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej pozostało 618 wolnych miejsc. Dodatkowo w przedszkolach publicznych niesamorządowych (za złotówkę) i niepublicznych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji, nadal 106 miejsc jest wolnych. Łącznie więc na terenie Krakowa po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji pozostają 724 wolne miejsca.
Jak podkreśla krakowski magistrat, wielu rodziców zmniejszyło swoje szanse w rekrutacji, nie podając drugiego priorytetu przyjęcia czyli przedszkola, na które decydują się w dalszej kolejności.
W tym roku w Krakowie oferta samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obejmowała 18 tys. 107 miejsc. Chętnych było natomiast 18 tys. 847.
Najwięcej podań (pierwszego priorytetu) na jedno miejsce złożono w:
- Przedszkolu nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice) – 1,74
- Przedszkolu nr 132 (ul. Merkuriusza Polskiego 6, Dzielnica X Swoszowice) – 1,55
- Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Dzielnica XIII Podgórze) – 1,48.
Natomiast przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych to:
- Przedszkole nr 179 (ul. Sanocka 4, Dzielnica XI Podgórze Duchackie) – 47
- Przedszkole nr 185 (os. Dywizjonu 303, Dzielnica XIV Czyżyny) – 46
- Przedszkole nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 (os. Oświecenia 30, Dzielnica XV Mistrzejowice) – 46.
Od 29 kwietnia do 10 maja rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia powinni potwierdzić wolę zapisu dzieci do przedszkoli/szkół, do których zostały one zakwalifikowane. Niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie będzie równoznaczne z rezygnacją i zwolnieniem miejsca dla innego dziecka. Zwolnione miejsca będą stanowić dodatkową ofertę w rekrutacji uzupełniającej. Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana w południe 13 maja na stronie internetowej krakow.formico.pl.
Urząd Miasta podkreśla, że w zeszłym roku oraz w latach wcześniejszych rodzice blisko pół tysiąca dzieci spośród zakwalifikowanych nie podpisali umowy o korzystanie z wychowania przedszkolnego. Na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjęto dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wskazanych w rekrutacji elektronicznej.
Rekrutacja uzupełniająca będzie trwała od 27 maja do 4 czerwca. Odbywa się ona w tradycyjnej, a nie elektronicznej formie.
- Wszystkich nieprzyjętych zachęcam serdecznie, żeby wzięli udział w rekrutacji uzupełniającej. Na pewno dla każdego przedszkolaka znajdzie się miejsce. Bo myśmy policzyli: mamy w Krakowie więcej miejsc we wszystkich przedszkolach niż osób, które w tym roku wzięły udział w rekrutacji - mówiła w piątek Ewa Całus, dyrektor magistrackiego Wydziału Edukacji. Zachęcała, by przyjrzeć się także przedszkolom, które np. ma się w drodze do pracy, a niekoniecznie najbliżej miejsca zamieszkania.
Urzędnicy przypominają ponadto, że rodzice mogą skorzystać także z oferty niesamorządowych publicznych przedszkoli. Są w nich obecnie wolne 264 miejsca. W niesamorządowych przedszkolach publicznych obowiązują te same zasady odpłatności, co w przedszkolach samorządowych, czyli opłata za każdą godzinę ponad bezpłatne 5 godzin nie przekracza 1 zł.
Czy przybędzie miejsc?
Jeśli chodzi o plany tworzenia nowych miejsc dla przedszkolaków, magistrat wymienia:
- przy ul. Litewskiej, w budynku, w którym było gimnazjum, a teraz jest podstawówka, parter zostanie przeznaczony na oddziały przedszkolne - to co najmniej 100 nowych miejsc dostępnych od 1 września br.;
- także od września pojawi się łącznie 70 miejsc w dwóch nowych przedszkolach publicznych niesamorządowych;
- trwają rozmowy na temat zakupu nieruchomości, dzięki któremu nowe miejsca powstałyby w okolicach al. 29 Listopada;
- os. Złocień - są prowadzone rozmowy w sprawie kupna i zamiany działek, dzięki czemu można będzie zbudować nowe samorządowe przedszkole;
- ok. 100 miejsc powstanie na os. Gotyk, w budowanym zespole szkolno-przedszkolnym.
WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela
