WIDEO: Krótki wywiad
Tradycyjną kwestę prowadzili członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Towarzystwo wcześniej - jak co roku - wysłało do szkół podstawowych i liceów apele o udział uczniów w kweście.
Część uczniów zaangażowała się w zbiórkę po raz drugi, a nawet trzeci. Najliczniejszą grupą byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 33 (aż 43 uczennic i uczniów) oraz harcerze z Drużyny im. Antoniego Petrykiewicza w Krakowie.
Kwestujący rozdawali też ulotki informujące o dokonaniach TMLiKP-W na Cmentarzu Łyczakowskim oraz naklejki z herbem Lwowa.
"W kweście po raz czwarty brała udział pewna Pani, tym razem z czterema wnukami, kwestując 4 godziny! Zebrali pokaźną kwotę ok. 2 275 zł. Absolutny rekord pobił pan Mieczysław Czytajło, który kwestując od 9 rano do 16 zebrał 3 650 zł" - informuje Barbara Olasińska, sekretarz TMLiKP-W. Łącznie udało się zebrać rekordową kwotę ok. 51,6 tys. złotych.
"Serce się raduje na myśl, ile grobów odzyska dawną świetność i ile ocali się od zapomnienia. Już pieniądze są na miejscu, ponieważ rankiem 4 listopada wylecieli do Lwowa prezes Towarzystwa Stanisław Czerny i członek Towarzystwa, Ryszard Defort. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w zbiórce pieniędzy na szlachetny cel, jakim jest ratowanie polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie" - napisało Towarzystwo w swoim komunikacie o efekcie kwesty.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
