Kwesta odbywa się zarówno 1, jak i 2 listopada. Biorą w niej udział ludzi kultury, przedstawiciele stowarzyszeń, władze miasta i powiatu tatrzańskiego. W tym roku do kwesty dołączyli przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, Stowarzyszenia Architektów Polskich/ Oddz. Zakopane i stowarzyszeń Dla Podhala oraz Przewodnicy Tatrzańscy. Organizatorem kwesty - jak co roku - jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami / Oddział Podhalański.
Zebrane w czasie kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobów na starym i nowym cmentarzu w Zakopanem. Podczas zeszłorocznej XXXI Kwesty zebrano niemal 30 tys. zł. Za te fundusze przeprowadzono pielęgnację i konserwację profilaktyczną 25 nagrobków. Kompleksowej, systematycznej pielęgnacji poddano 21 mogił.
Kwestujący są już dobrze znani odwiedzającym zakopiańskie nekropolie. Dlatego większość osób nie przechodzi obojętnie obok skarbonki na pieniądze. Wiele osób wspiera tą formę ratowania zabytków.
Zapomniany Cmentarz Żydowski w Podwilku stał się zabytkiem
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
