https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Zakopanem. Na cmentarzach rozpoczęła się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Łukasz Bobek
Kwesta na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
Kwesta na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem Łukasz Bobek
W Zakopanem już po raz 32 odbywa się Kwesta Zaduszkowa na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Kwestujących można od rana spotkać zarówno na stary cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, a także na nowym cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

Kwesta odbywa się zarówno 1, jak i 2 listopada. Biorą w niej udział ludzi kultury, przedstawiciele stowarzyszeń, władze miasta i powiatu tatrzańskiego. W tym roku do kwesty dołączyli przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, Stowarzyszenia Architektów Polskich/ Oddz. Zakopane i stowarzyszeń Dla Podhala oraz Przewodnicy Tatrzańscy. Organizatorem kwesty - jak co roku - jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami / Oddział Podhalański.

Zebrane w czasie kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobów na starym i nowym cmentarzu w Zakopanem. Podczas zeszłorocznej XXXI Kwesty zebrano niemal 30 tys. zł. Za te fundusze przeprowadzono pielęgnację i konserwację profilaktyczną 25 nagrobków. Kompleksowej, systematycznej pielęgnacji poddano 21 mogił.

Kwestujący są już dobrze znani odwiedzającym zakopiańskie nekropolie. Dlatego większość osób nie przechodzi obojętnie obok skarbonki na pieniądze. Wiele osób wspiera tą formę ratowania zabytków.

Cmentarz Żydowski w Podwilku

Zapomniany Cmentarz Żydowski w Podwilku stał się zabytkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska