https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stało się! Elektryczne busy ruszyły do Morskiego Oka. Zaprzęgi konne też tam wciąż jadą

Marcin Szkodzinski
Pierwszy dzień jazdy elektrycznych busów na drodze do Morskiego Oka. Na wciąż więcej chętnych jest na jazdę fasiągami
Pierwszy dzień jazdy elektrycznych busów na drodze do Morskiego Oka. Na wciąż więcej chętnych jest na jazdę fasiągami Marcin Szkodzinski
Wystartowały kursy busów elektrycznych do Morskiego Oka. To nowość przygotowana przez Tatrzański Park Narodowy - transport z Zakopanego i Palenicy Białczańskiej ma ułatwić dostęp, a przy okazji przybliżyć turystom przyrodę Tatr. Na razie zainteresowanie jest niewielkie, ale TPN zapewnia, że to dopiero początek.

1 maja 2025. Busy ruszyły do Morskiego Oka

W czwartek, 1 maja, po raz pierwszy na trasę do Morskiego Oka wyjechały elektryczne busy przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy. Choć frekwencja w pierwszym dniu jest niska, park nie jest tym zaskoczony. - Dzisiaj mamy pierwszy dzień kursowania przewozów edukacyjnych. Będziemy się przyglądać, jak to działa, naprawiać i modyfikować - mówi Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN.

Celem projektu nie jest tylko transport; TPN zaznacza, że najważniejszym zadaniem jest edukowanie turystów o unikalnej przyrodzie Tatr. Podczas jazdy z głośników odtwarzane są nagrania opowiadające o faunie, florze i zasadach ochrony środowiska w rejonie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dwa miejsca startu i trzy różne kursy

Busy odjeżdżają z dwóch lokalizacji: z Zakopanego przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN na ul. Chałubińskiego 42 oraz z Palenicy Białczańskiej. W przypadku kursów z Zakopanego dostępne są dwa busy - jeden z nich jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i jako jedyny dojeżdża aż pod samo schronisko przy Morskim Oku. Tam czeka godzinę, a następnie wraca z tą samą grupą.

Drugi bus z Zakopanego oraz ten z Palenicy dowożą turystów na Polanę Włosienica, skąd do Morskiego Oka trzeba jeszcze dojść pieszo ok. 1,5 km.

Dla każdego, ale z rezerwacją

Z przewozów mogą korzystać nie tylko osoby z ograniczoną mobilnością. Bilety są dostępne dla wszystkich turystów, którzy chcą dotrzeć w rejon Morskiego Oka bez konieczności pokonywania całej asfaltowej drogi. Rezerwacji dokonuje się online przez stronę internetową Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bilety można także kupić stacjonarnie w Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy rondzie Kuźnickim.

Jakie zasady w Morskim Oku? Co z konnymi zaprzęgami?

Busy zostały zakupione za pieniądze przekazane przez Ministerstwo Środowiska i Klimatu. Docelowo - zgodnie z porozumieniem zawartym między TPN a Stowarzyszeniem Przewoźników na Drodze do Morskiego Oka z gminy Bukowina Tatrzańska, samochody mają jeździć od Wodogrzmotów Mickiewicz do Włosienicy, a na odcinku Palenica Białczańska - Wodogrzmoty nadal mają kursować zaprzęgi konne. To rozwiązanie ma wejść w życie od stycznia 2026 roku. Do tego czasu mają obowiązywać stare zasady dla zaprzęgów konnych.

Tak czy inaczej, na drodze do Morskiego Oka mamy teraz i busy, i fasiągi.

Przyroda z bliska - z szacunkiem

Nowa inicjatywa jest odpowiedzią na rosnącą popularność Morskiego Oka i potrzebę zmniejszenia ruchu kołowego oraz zredukowania wpływu turystyki na przyrodę. Busy są elektryczne, ciche i nie emitują spalin, a sam przejazd ma charakter edukacyjny, zachęcając turystów do bardziej świadomego kontaktu z górską przyrodą.

- To nie jest tylko środek transportu. Chcemy, żeby turyści poznali Tatry zanim do nich wejdą - dodaje Zwijacz-Kozica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska