Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zmiana na stanowisku szefa miejskiej policji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
Inspektor Janusz Barcik od 1 kwietnia będzie komendantem miejskim policji w Krakowie. Zastąpił na tym stanowisku insp. Andrzeja Płatka, który został powołany na zastępcę komendanta wojewódzkiego.

WIDEO: Nowy komendant miejski policji w Krakowie

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

W sali odpraw komendy miejskiej przy ul. Siemiradzkiego odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków szefa krakowskiej policji, w którym wziął udział nadinsp. Mariusz Dąbek, małopolski komendant wojewódzki oraz prezydent Jacek Majchrowski. Andrzej Płatek pożegnał się z krakowskim garnizonem po blisko 14 miesiącach służby.

- Inspektor Janusz Barcik ma duże doświadczenie jako szef oświęcimskiej policji, którą kierował przez ostatnich dziesięć lat. Jest przekonany, że sobie tutaj, w Krakowie, poradzi. Życzę mu na nowym stanowisku powodzenia, a odchodzącemu komendantowi, insp. Andrzejowi Płatkowi, dziękuję za ponad rok profesjonalnego kierowania tą jednostką- powiedział nadinsp. Mariusz Dąbek, szef małopolskiej policji.

Odchodzącemu komendantowi dziękował za zaangażowanie także prezydent Jacek Majchrowski. Zaznaczył, że z ustępującym komendantem współpracowało mu się znakomicie i jest przekonany, że dobra współpraca będzie kontynuowana przez insp. Janusza Barcika.

- Dziękuję panie generale za wsparcie i zrozumienie dla moich pomysłów. Swoim współpracownikom dziękuję za zaangażowanie i podejmowanie wielu wyzwań. Jestem pewien, że było warto - mówił odchodzący komendant, insp. Andrzej Płatek.

Podczas uroczystości chwilą ciszy uczczono pamięć insp. Marka Woźniczki, zmarłego 13 marca br. zastępcy komendanta wojewódzkiego policji, w roku 2007 szefa krakowskiej policji. Śmierć insp. Woźniczki niejako wymusiła zmiany kadrowe w małopolskiej policji. Od 1 kwietnia pion kryminalny liczącego ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy małopolskiego garnizonu policji nadzorował będzie insp. Andrzej Płatek.

Inspektor Janusz Barcik ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W policji służy od 29 lat. Najpierw związany był z komendą powiatową w Wadowicach, gdzie pełnił funkcję naczelnika wydziału kryminalnego, a następnie zastępcy komendanta powiatowego policji. W lipcu 2005 roku objął stanowisko komendanta powiatowego w Oświęcimiu.

Ma duże doświadczenie w kierowaniu jednostką, jak i dowodzeniem dużymi operacjami policyjnymi (rocznice wyzwoleń byłego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau, Marsze Żywych) oraz dowodzenie zabezpieczeniami podczas meczy piłki nożnej i hokeja na lodzie.

Był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany. W 2002 roku Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2003 roku Brązową Odznaką Zasłużony Policjant, w 2004 roku Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, w 2007 roku Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant, w 2010 roku Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, a w 2014 roku Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska