W pierwszej połowie tego roku Zarząd Inwestycji Miejskich ma ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na odcinku Krowodrza Górka – Azory.
Zgodnie z aktualnie obowiązującą Wieloletnią Prognozą Finansową, przyjętą przez Radę Miasta Krakowa 10 stycznia br., finansowanie budowy linii tramwajowej na Azory zaplanowane jest na lata 2023-2025.
Zgodnie z założeniem, w pierwszej fazie, do 2022 roku, wykonawca ma przygotować dokumentację projektową i uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a następnie – do 2025 roku – zrealizować zadanie.
Aktualnie szacowany koszt przedsięwzięcia to blisko 130 mln zł. Miasto dysponuje już decyzją środowiskową, a w 2018 roku – na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich – przygotowany został Program Funkcjonalno-Użytkowy.
Zadanie będzie polegać na budowie linii tramwajowej o długości ok. 2,5 km podwójnego toru wraz z siecią trakcyjną od pętli Krowodrza Górka, wzdłuż ul. Opolskiej do osiedla Azory, gdzie w ramach pętli autobusowej przewidziano zakończenie torowiska w formie rozjazdów trapezowych z peronami tramwajowymi.
W ramach inwestycji powstaną cztery przystanki. Zamontowany będzie system sterowania ruchem oraz dynamiczna informacja pasażerska. Zmodernizowany zostanie także układ drogowy powiązany z nową linią tramwajową.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Świat tonie w śmieciach - jak temu zaradzić?