https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zobacz, jak Okrąglak na placu Nowym zamienia się w kino [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Trwają prace związane z adaptacją wewnętrznej hali Okrąglaka na placu Nowym na salę kinową. Do tego zabytkowego obiektu ma się przenieść kino ARS, które funkcjonowało w lokalu przy ul. św. Tomasza.

- Prowadzone są prace związane z przystosowaniem Okrąglaka dla potrzeb kina - przyznaje Stanisław Wiśniowski, prezes spółki Kazimierz, która zarządza targowiskiem na placu Nowym.

We wnętrzu Okrągląka trzeba m.in. zamontować wszelkie instalacje niezbędne do funkcjonowania w nim sali kinowej. Będzie ona nietypowa, bo po pierwsza w mieście, okrągła, a po drugie wyłożona kafelkami. Te ostatnie są pozostałością po funkcjonującej kiedyś w budynku rzeźni.

A sympatycy ARS-u już planują także wyjście z seansami poza sam Okrąglak. - Myślimy na przykład o pokazach plenerowych na kazimierskich podwórkach – mówią Izabela Chyłek i Artur Michałowski, miejscy aktywiści, którzy zainicjowali rozmowy między kinem ARS, a spółką zarządzającą placem Nowym.

Przypomnijmy, że kino ARS skończyło swoją działalność w lokalu przy ul. św. Tomasza. Stało się tak, bowiem właściciel budynku na rogu ul. św. Jana i św. Tomasza zadecydował o jego remoncie i zaadaptowaniu na hotel.

Okrąglak na placu Nowym to pawilon handlowy wybudowany w 1900 r. Obiekt składa się z dwóch części: wewnętrznej hali i okalającego ją pierścienia z punktami handlowymi zbudowanym na planie dwunastokąta. Budynki te są oddzielone niezadaszonym korytarzem stanowiącym wejście do sklepików. Do obiektu prowadzą dwa ustawione symetrycznie wejścia od strony zachodniej i wschodniej.

W 1927 r. Okrąglak został wydzierżawiony Gminie Żydowskiej, powstała tam rytualna rzeźnia drobiu. Po wojnie obiekt pełnił ponownie funkcję hali targowej. Obecnie w murach pierścienia mieszczą się obiekty gastronomiczne (w tym punkty sprzedaży zapiekanek).

W 2008 r. Okrąglak został wpisany do rejestru zabytków. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja, by powstała w nim regionalna restauracja. Ten pomysł wzbudzał kontrowersje. Spółka Kazimierz zdecydował się więc na zmianę planów i rozpoczęła rozmowy z kinem ARS, tak by zabytkowy obiekt zaczął pełnić funkcję placówki kulturalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ja to i tak chodze do Cinema City, mam pod samym domem. Ostatnio byłem na Królu Lwie, fajnie przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. Dużo emocji, nawet łezka w oku się zakrecila
D
Dodoa
Świetny pomysł , widać ze smog już całkowicie zaczadzil umysły krakowian
p
pikasso
szkoda ze nie bedzie osobnych sal do walenia konia
p
pikasso
a skad bys bral zydow do jedzenia?
k
krakoos
Fajnie :)
R
Ryś
UWAŻAM TO ZA ZŁY POMYSŁ! LEPIEJ BY BYŁO GDYBY W ŚRODKU BYŁA RESTAURACJA Z ŻYDOWSKIM JEDZENIEM ZE STAREGO KAZIMIERZA !
p
ppyc
Szkoda, że w środku będzie tylko jedna sala. To jednak nie to samo co poprzednie kino ARS z 5-cioma salami. Szkoda, że nie będzie na przykład 2 mniejszych sal idealnych dla kina studyjnego.
j
jurnyJanusz
Ja t moge na okrągło ,cały czas hehe :)
W
Wuku
Uważam, że pomysł jest dobry. Zastanawiam się tylko, czy w kinie nie będzie po prostu smierdzialo z budek z zapiekankami...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska