https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie pamiętali o Powstaniu Warszawskim [ZDJĘCIA]

Redakcja
Krakowianie pamiętali o Powstaniu Warszawskim
Krakowianie pamiętali o Powstaniu Warszawskim Anna Kaczmarz
O godz. 17, czyli o godzinie „W”, w całej Polsce, w tym Krakowie, zawyły syreny alarmowe. Każdy mógł się zatrzymać na chwilę po to, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i zginęli podczas powstania warszawskiego.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zapraszali do udziału w uroczystościach upamiętniających te wydarzenia. Prezydent Krakowa apelował także o udekorowanie w tym dniu domów biało-czerwonymi flagami.

KONIECZNIE ZOBACZ: Utworzyli żywy symbol Polski Walczącej [WIDEO]

O godz. 17.05 rozpoczęła się uroczysta msza w bazylice Mariackiej w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Następnie o godzinie 18.30, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. O godz. 19.15 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” na ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się spotkanie okolicznościowe.

1 sierpnia na budynkach urzędów i budynkach użyteczności publicznej zawisną flagi państwowe. Prezydent Krakowa zachęca, aby flagi w tym dniu powiesić także na wszystkich budynkach prywatnych. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków będzie podświetlona w barwach biało-czerwonych.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia - 3 października 1944) - było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło też od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

WIDEO: Warszawa czci bohaterów. Od samego rana trwają obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Źródło: TVN24, x-news

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rosenzweig
Cały ten pis jakiś czas temu przywlaszczyl sobie Powstanie jako ich własne.a co do tej młodzieży w bluza.koszulkach i tym podobnej odzieży patriotycznej. To powiem krótko pseudopatryjotyzm na pokaz. Całe te race i nienawistne mordy ot świat dzisiejszej młodzieży by najmniej nie Krakowskiej
B
Berger
...naziole i kibole znów zbezcześcili rocznicę Powstania. :(
R
Rynecki
Nazywanie kiboli i neonazistów krakowianami to obrażanie mieszkańców.

Przykro że w Gazecie- nomen omen- Krakowskiej zrównuje się te kanalie z mieszkańcami :-(

No... ale od jakiegoś czasu to nie jest już medium krakowskie.

Bardzo duża wpadka i potwarz dla krakowian. Zapamiętamy to Redakcji.
W
Wilku77
Piszecie w tytule, że "Krakowianie pamiętali", a na zdjęciach bandyckie, kibolskie, mordy? To nie są Krakowianie - proszę nie utożsamiać krakowian z bandytami.
K
KRAK
Zygac sie chce jak to dzisiaj nazywaja POPRAWNOSCIA POLITYCZNA ATAK NAPRAWDE Z PROPAGANDA JAK ZA KOMUNY gdzie pamietali na ulicach nikogo to nieobchodzi
M
MK4
Ciekawe jak zareagowaliby powstańcy gdyby wiedzieli ze 73 lata po ich daremnej ofierze , pseudopatriotyczne szmaty , noszące bezprawnie symbole za które oni umierali , będą chwalić hitlera, tatuować go sobie i organizować koncerty z nazistowskimi kapelami z całej Europy ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska