https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie są wściekli na wakacyjną komunikację [SONDA]

Marcin Karkosza
Tłok w tramwajach, zwłaszcza linii 50, to jeden z najczęściej powtarzających się zarzutów
Tłok w tramwajach, zwłaszcza linii 50, to jeden z najczęściej powtarzających się zarzutów Andrzej Banaś
Bałagan i tłok - to wrażenia krakowian, którzy mają za sobą pierwszy dzień podróżowania komunikacją miejską według wakacyjnego rozkładu jazdy. Zdenerwowani czytelnicy pytają też, dlaczego mają płacić więcej za gorszą ofertę przewozową. ZIKiT uspokaja, że za kilka dni przyzwyczaimy się do nowej siatki połączeń.

W poniedziałek do redakcji "Gazety Krakowskiej" swoje uwagi po pierwszych wakacyjnych kursach zgłaszali mieszkańcy Krakowa. Zarzuty dotyczą głównie częstych przesiadek, konieczności dokupywania dodatkowych biletów oraz tłoku w pojazdach. O odpowiedź na nie poprosiliśmy przedstawiciela ZIKiT Michała Pyclika.

Karina: Czy skoro ograniczono kursy i zawieszono niektóre linie, to bilety nie powinny być tańsze na okres wakacji? Czy nie powinna zmienić się cena biletu okresowego?
Michał Pyclik: Ceny biletów są ustalane przez radę miasta i są stałe przez cały rok. Oszczędności wakacyjne są wydawane przez resztę roku, także na transport.

Wojciech Piotrowski:
Codziennie jadę do pracy autobusem linii 128 z przystanku Miechowity do Powstańców Wielkopolskich.Mam kupiony bilet okresowy na tę linię na cały rok, ale autobus został zawieszony, więc muszę radzić sobie inaczej. Jadę więc na rondo Mogilskie i tam przesiadam się np. w tramwaj 50, który dowozi mnie w to samo miejsce, ale inną trasą, więc muszę kupować dodatkowy bilet.
MP:Aby wyeliminować takie sytuacje, ustaliliśmy zasady zachowania ważności biletów okresowych. Pan Wojciech może skorzystać z linii 50 bez kupowania dodatkowego biletu. (Zasady zachowania ważności biletów na poszczególne linie - w ramce obok)

Ilunia: Tramwaj 20 pokrywa się tylko częściowo z trasą zawieszonej linii 11. Przez zmiany ZIKiT zostałam zmuszona do zakupu biletu miesięcznego na wszystkie linie.
MP: W tym przypadku także można skorzystać z dotychczasowego biletu okresowego, jadąc linią 20 i przesiadając się w tramwaj linii 52.

Karolina: Poniedziałek, godz. 10.56, linia nr 50 w stronę centrum. Na przystanku "Starowiślna" trudno było wejść do tramwaju. Nawet w roku szkolnym nie spotkałam się z takimi problemami o tej porze.
MP: Nie mieliśmy informacji o tłoku na tej linii, jednak postaramy się to sprawdzić. Jeśli pasażerowie zaobserwują podobne sytuacje, mogą je do nas zgłaszać. Wakacyjny rozkład jest przemyślany i generalnie się sprawdza. Choć pierwsze dni funkcjonowania komunikacji po zmianach są zawsze trudne, to niebawem mieszkańcy powinni się przyzwyczaić do nowej sytuacji.

Zasady zachowania ważności biletów okresowych

  • Bilety na linię 11
    Są ważne na trasie linii 52 od Ronda Mogilskiego do Starowiślnej.
  • Bilety na linię 19
    Są ważne na trasie linii 18 od Poczty Głównej po Dworzec Towarowy oraz na trasie linii 10 od Borku Fałęckiego do Dworca Głównego.
  • Bilety na linię 116
    Są ważne na trasie linii 178 od przystanku Kliny Zacisze do Grota-Roweckiego
  • Bilety na linię 118
    Są ważne na trasie linii 120 od Bronowic Wielkich do Krowodrzy Górki
  • Bilety na linię 128
    Są ważne na trasie linii 182 i 482 od Mistrzejowic do os. Oświecenia oraz na trasie linii 9 i 50 od ronda Grzegórzeckiego do Powstańców Wielkopolskich
  • Bilety na linię 132
    Są ważne na trasie linii 138 od Wiślickiej po Kombinat
  • Bilety na linię 153
    Są ważne na trasie linii 123 od przystanku Lasek Mogilski do Dunikowskiego oraz na trasie linii 193 na odcinku Lesisko - os. Piastów
  • Bilety na linię 154 kupione przed 28.06.2013 r.
    Są ważne na dotychczasowej trasie oraz w tramwajach od Krowodrzy Górki po Nowy Kleparz. Bilety kupione po 29.06.2013 zachowują ważność tylko na nowej trasie do pętli Krowodrza Górka.
  • Bilety na linię 501
    Są ważne na trasie linii 139 od Struga do Bronowic Małych, na trasie linii 152, 502 od Wiślickiej do Teatru Bagatela,na trasie linii 124/424 od ronda Młyńskiego do Teatru Bagatela, na trasie linii 159 od Wiślickiej do Nowego Kleparza
    oraz w tramwajach kursujących na trasach: Dworzec Główny - Pawia - Dworzec Towarowy, Basztowa LOT - Długa - Nowy Kleparz - Dworzec Towarowy, Rondo Mogilskie - Tunel - Dworzec Towarowy, a także w pojazdach komunikacji miejskiej na trasie rondo Mogilskie - Lubicz - Dworzec Główny - Basztowa - Teatr Bagatela - Karmelicka - plac Inwalidów, i pojazdach na trasie linii 2 od Uniwersytet Ekonomiczny - Rakowicka - Lubicz - Basztowa - Teatr Bagatela
  • Pasażer z biletem okresowym na 1 lub 2 linie
    może jechać pojazdami każdej innej linii po trasie, na którą ma bilet, od przystanku poprzedzającego do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakowiak
Albo brak zwyczajnej wyobraźni,albo chęć pokazania,że "teraz ja tu rządzę". Ilekroć zmienia się ktoś z MPK-wskich decydentów,tylekroć wprowadza nowe porządki,zawsze na niekorzyść pasażerów. Exemplum: ustawiczna zmiana kursów tramwajowych do pętli Krowodrza Górka. Albo idiotyczne i niebezpieczne usytuowanie przystanku dla wysiadających,którzy muszą potem przejść przez 3 tory tramwajów ruszających do miasta . A można było to poprawić chociażby przy ostatniej przebudowie tej pętli,ale po co, skoro jeszcze nikogo tramwaj tam nie przejechał? Zniesienie oznakowania nr linii po lewej stronie wagonów tak,żeby pasażer, broń Boże!, nie widział jaki tramwaj nadjeżdża,albo jaki mu uciekł właśnie. I wreszcie zmiana tablicy informacyjnej nad zejściem schodami ruchomymi z Galerii Krakowskiej do tunelu ,nadal drobnymi literakami,ale za to już inna informacja: tunelem jeździ teraz tylko jeden jedyny tramwaj (po to ten tunel wybudowano?),ale już nie do pętli Krowodrza Górka,ale tylko do Dworca Towarowego. Tak wynika z napisu na tablicy informacyjnej zmienionego zapewne przez jakiegoś wieśniaka,który nie wie dokąd dojeżdżają krakowskie tramwaje. I wprowadza w błąd pasażerów nie znających tej linii.
Zmiany na niekorzyść pasażerów dotyczą także autobusów,np. linii 154,która całe wieki kursowała do Dw.Gł.Wsch.,niedawno zmieniono jej trasę tylko do Kleparza,a teraz kursuje zupełnie inną trasą i nie wiadomo dokąd i dla kogo.
k
kws
roboty a nie minusować!!!
M
Marek
Autobus 601 kończy trasę na dworcu w Czyżynach!!! Pytam dla kogo on jest, przecież tam nic nie ma, no chyba, że Carrefour zostanie otwarty na 24h. Dlaczego autobus nie dojeżdża chociaż do Placu Centralnego.
l
lolek
jasnie nam oświecony sekretarz PZPR podrózuje służbowym samochodem i ma to wszystko w d...e liczy się zikit i jasnie nam panujacy
k
krakowianka
Dziękuję za wspaniałą radę , mamy się przyzwyczaić do niewygody i ciągłych zmian wedle "wspaniałych" wymysłów zikit. A może wreszcie, to zikit dostosowałby się do mieszkańców i nie wpierał nam co jest dla nas najlepsze. Jesteśmy dorośli i posiadamy zdolnośc rozpoznania własnych potrzeb, wiemy co jest nam potrzebne i nie potrzeba nam wmawiać, ze mamy się przyzwyczaić. Jeden skandal, jak co roku. Tyle , że co zmiana to na gorsze i to rzekomo dla naszego dobra.To jest rada- kpina
m
mar
Ja na nich mówie "zaczarowane pierniczki" :) pomieszka miesiąc w Krakowie i juz bardziej krakowski od samego Krakusa.
b
babcia
Fantastyczne zmiany,tylko się cieszyć z ponownego układania życia mieszkańcom ,propozycja aby zabrać samochody osobowe pracownika jest doskonałą propozycja jeszcze pobierała bym im zezwolenia na wjazd do ścisłego centrum bo chodzenie na piechotę jest forma relaksu i wtedy może będą przewiezione a i myślenie jest konstruktywniejsz a likwidacja 19 jest karygodne i niech nam zykit nie mówi co jest dla mieszkańców dobre i do czego mamy się przyzwyczajać bo w czasie wakacji też trzeba pracować i jakoś dojechać do tej pracy aby dotrwać do emerytury.
d
dr Wiktor Wektor
jeszcze jedno, osobiście chciałbym poznać tego YNTELYGENTA WIEJSKIEGO Z ZIKIT-u który poprzestawiał światła na ul Dietla, Starowiślnej, Wielopole. No gdybym go spotkał osobiście to urwałbym mu ... i kazał bym mu je zjeść.
d
dr Wiktor Wektor
proponuję tym wszystkim BYDLAKOM z Zikit-u ZABRAĆ WSZYSTKIE służbowe samochody, niech w czasie pracy, słuzbowo zapierniczają MPK skoro to taka wspaniała siatka komunikacyjna. Na początku te bydlaki będą pewnie narzekać, ale po paru dniach na pewno się przyzwyczają do nowej siatki połączeń. ZIKITOWI - MÓWIMY STANOWCZE NIE!!!! WON Z KRAKOWA BANDO NIEROBÓW
k
kws
ZIKiTu musi siedzieć na tym forum bo co pojawi się komentarz przeciw tej instytucji to od razu dostaje minus.
j
ja
linia 154 powinna wrócić na starą trasę do dworca a skrócono ją do Krowodrzy Górka dla kogo to zrobiono!!!!!!!!!!!!!!!!
p
podróżnik
Na lini 144 jeździ dużo więcej osób. Na 3 przystanku z białego prądnika autobus pełny - klimatyzacja nie działa, i śmierdzi!!!!!!!!! A kierowca ma wy.....
b
bigi
jest prosta rada. Zamiast brać kredyt na całe życie wynajmować mieszkanie w pobliżu pracy. Zaoszczędzicie ludzie czas, na biletach, na remontach mieszkań. Skąd to przekonanie, że mieszkanie cza mieć.
M
Mati
Co się przyzwyczaję to zmiana, i tak oto stałem ostatnio i czekałem na ostatni tramwaj który nie przyjeżdża, okazało się że był 5 min wcześniej, najbliższy nocny z godzinę! Dziekuje ZIKiTowcy
w
wert
co za burdel w tym ZIKiTcie!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska