W poniedziałek do redakcji "Gazety Krakowskiej" swoje uwagi po pierwszych wakacyjnych kursach zgłaszali mieszkańcy Krakowa. Zarzuty dotyczą głównie częstych przesiadek, konieczności dokupywania dodatkowych biletów oraz tłoku w pojazdach. O odpowiedź na nie poprosiliśmy przedstawiciela ZIKiT Michała Pyclika.
Karina: Czy skoro ograniczono kursy i zawieszono niektóre linie, to bilety nie powinny być tańsze na okres wakacji? Czy nie powinna zmienić się cena biletu okresowego?
Michał Pyclik: Ceny biletów są ustalane przez radę miasta i są stałe przez cały rok. Oszczędności wakacyjne są wydawane przez resztę roku, także na transport.
Wojciech Piotrowski: Codziennie jadę do pracy autobusem linii 128 z przystanku Miechowity do Powstańców Wielkopolskich.Mam kupiony bilet okresowy na tę linię na cały rok, ale autobus został zawieszony, więc muszę radzić sobie inaczej. Jadę więc na rondo Mogilskie i tam przesiadam się np. w tramwaj 50, który dowozi mnie w to samo miejsce, ale inną trasą, więc muszę kupować dodatkowy bilet.
MP:Aby wyeliminować takie sytuacje, ustaliliśmy zasady zachowania ważności biletów okresowych. Pan Wojciech może skorzystać z linii 50 bez kupowania dodatkowego biletu. (Zasady zachowania ważności biletów na poszczególne linie - w ramce obok)
Ilunia: Tramwaj 20 pokrywa się tylko częściowo z trasą zawieszonej linii 11. Przez zmiany ZIKiT zostałam zmuszona do zakupu biletu miesięcznego na wszystkie linie.
MP: W tym przypadku także można skorzystać z dotychczasowego biletu okresowego, jadąc linią 20 i przesiadając się w tramwaj linii 52.
Karolina: Poniedziałek, godz. 10.56, linia nr 50 w stronę centrum. Na przystanku "Starowiślna" trudno było wejść do tramwaju. Nawet w roku szkolnym nie spotkałam się z takimi problemami o tej porze.
MP: Nie mieliśmy informacji o tłoku na tej linii, jednak postaramy się to sprawdzić. Jeśli pasażerowie zaobserwują podobne sytuacje, mogą je do nas zgłaszać. Wakacyjny rozkład jest przemyślany i generalnie się sprawdza. Choć pierwsze dni funkcjonowania komunikacji po zmianach są zawsze trudne, to niebawem mieszkańcy powinni się przyzwyczaić do nowej sytuacji.
Zasady zachowania ważności biletów okresowych
- Bilety na linię 11
Są ważne na trasie linii 52 od Ronda Mogilskiego do Starowiślnej. - Bilety na linię 19
Są ważne na trasie linii 18 od Poczty Głównej po Dworzec Towarowy oraz na trasie linii 10 od Borku Fałęckiego do Dworca Głównego. - Bilety na linię 116
Są ważne na trasie linii 178 od przystanku Kliny Zacisze do Grota-Roweckiego - Bilety na linię 118
Są ważne na trasie linii 120 od Bronowic Wielkich do Krowodrzy Górki - Bilety na linię 128
Są ważne na trasie linii 182 i 482 od Mistrzejowic do os. Oświecenia oraz na trasie linii 9 i 50 od ronda Grzegórzeckiego do Powstańców Wielkopolskich - Bilety na linię 132
Są ważne na trasie linii 138 od Wiślickiej po Kombinat - Bilety na linię 153
Są ważne na trasie linii 123 od przystanku Lasek Mogilski do Dunikowskiego oraz na trasie linii 193 na odcinku Lesisko - os. Piastów - Bilety na linię 154 kupione przed 28.06.2013 r.
Są ważne na dotychczasowej trasie oraz w tramwajach od Krowodrzy Górki po Nowy Kleparz. Bilety kupione po 29.06.2013 zachowują ważność tylko na nowej trasie do pętli Krowodrza Górka. - Bilety na linię 501
Są ważne na trasie linii 139 od Struga do Bronowic Małych, na trasie linii 152, 502 od Wiślickiej do Teatru Bagatela,na trasie linii 124/424 od ronda Młyńskiego do Teatru Bagatela, na trasie linii 159 od Wiślickiej do Nowego Kleparza
oraz w tramwajach kursujących na trasach: Dworzec Główny - Pawia - Dworzec Towarowy, Basztowa LOT - Długa - Nowy Kleparz - Dworzec Towarowy, Rondo Mogilskie - Tunel - Dworzec Towarowy, a także w pojazdach komunikacji miejskiej na trasie rondo Mogilskie - Lubicz - Dworzec Główny - Basztowa - Teatr Bagatela - Karmelicka - plac Inwalidów, i pojazdach na trasie linii 2 od Uniwersytet Ekonomiczny - Rakowicka - Lubicz - Basztowa - Teatr Bagatela - Pasażer z biletem okresowym na 1 lub 2 linie
może jechać pojazdami każdej innej linii po trasie, na którą ma bilet, od przystanku poprzedzającego do pierwszego przystanku po ustaniu wspólnej trasy.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+