Dziesiątki wystaw, koncerty, widowiska teatralne, wykłady, projekcje filmów, konkursy i gry terenowe to wszystko czeka na osoby, które wezmą udział w ósmej edycji krakowskiej Nocy Muzeów. W nocy z 20 na 21 maja swoje podwoje dla zwiedzających otworzą 24 instytucje.
- To wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszy fenomenalna atmosfera, czego dowodem są tłumy krakowian i turystów odwiedzających nasze muzea w ciągu tej jednej nocy w roku - mówi Magdalena Sroka, zastępca prezydentaKrakowa.
Noc Muzeów 2011 zostanie zainaugurowana o godz. 18 w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Muzea będą otwarte od godzin wieczornych w piątek do godz. 1 w nocy w sobotę.
Zobacz także: Kraków: studencki teledysk wypromuje uczelnię
Pamiątką po nocnym zwiedzaniu będzie wybita specjalnie na tę okazję moneta.
W imprezie udział wezmą instytucje miejskie, wojewódzkie, ministerialne i uczelniane oraz spoza Krakowa: Muzeum Niepołomickie i Muzeów Żup Krakowskich w Wieliczce.
Po raz pierwszy mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zobaczyć otwarty dzień wcześniej (19 maja, czwartek) MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej. W programie zwiedzania znajdą się m.in. pokazy zestawów archiwalnych kronik filmowych dokumentujących przemiany obyczajów związanych z odbiorem sztuki współczesnej w Polsce na przestrzeni 40 lat, od roku 1950 po 1988 m.in.: kroniki z wystaw Dwurnika, Abakanowicz, Szapocznikow. Także po raz pierwszy po oficjalnym otwarciu podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć dwa oddziały Muzeum
Historycznego Miasta Krakowa - Fabrykę Emalia Oskara Schindlera i Podziemia Rynku Głównego.
W przypadku tych dwóch placówek obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc. Bezpłatne bilety do Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.mhk.pl, a do Podziemi Rynku Głównego na stronie www.podziemiarynku.com. W przypadku Fabryki Emalia Oskara Schindlera grupy osób, które zarezerwowały bilety będą wpuszczane co 20 minut. Ostatnia grupa wejdzie do muzeum o godz. 23,30. W przypadku Podziemi Rynku 30-osobowe grupy zwiedzających będą wpuszczane co 15 minut. Ostatnia grupa zostanie
wpuszczona o godzinie 00,30.
- Poszczególne muzea, oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych, przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich i lekcje dla dorosłych i dzieci - zapewnia Stanisław Dziedzic, dyrektor magistrackiego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I tak np. w Muzeum Farmacji Collegium Medicum będzie można obejrzeć pokaz Ognie bengalskie z aptekarskiego manuału, połączony z prelekcją nt. dawnych aptekarskiej tradycji preparowania "ogni bengalskich" i "zapałek bengalskich", a w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego zwiedzający zobaczą Trzeci wymiar Krakowa - wystawę i pokaz multimedialny fotografii anaglifowej.
Wiele atrakcji czeka na osoby, które odwiedzą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i jego oddziały. W Pałacu Krzysztofory będzie można wziąć udział w debacie Karol Wojtyła Jan Paweł II Krakowianin czy Rzymianin z udziałem przedstawicieli świata nauki, duchowieństwa krakowskiego i dziennikarzy oraz wysłuchać koncertu dedykowanego Ojcu Świętemu w wykonaniu Akademickiego Chóru Organum. W Barbakanie o godz. 170 rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i rodziców - Rodzinne poszukiwanie renesansowego skarbu Krakowa, obejrzeć będzie można tutaj również widowisko teatralne dla dzieci Historie smocze, czyli co mogą smoki a czego nie zaraz dowiesz się, w wykonaniu aktorów Teatru Otwartego w Krakowie. Grę terenową O Nowej to Hucie piosenka organizuje także Oddział Dzieje Nowej Huty.
Oszpecona kładka Bernatka (ZDJĘCIA)
W Domu Zwierzynieckim na dzieci i rodziców czekać będą warsztaty i konkurs: Produkujemy musztardę Gablenza, a w Starej Synagodze humor żydowski z przedwojennych kabaretów w wykonaniu
artystów krakowskich. W Muzeum Inżynierii Miejskiej otwarty zostanie I Przegląd Chórów Męskich
Krakowska Wiosna, zorganizowana zostanie także impreza związana ze 120. rocznicą powstania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń publiczność weźmie udział w koncercie "na rurkach" Rurkowe melodie. Z Ogrodu Doświadczeń niedaleko do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zaprasza m.in. na uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów z kolekcji muzeum. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w grach zespołowych dla
dzieci (na placu przed Gmachem Głównym), w pojedynku szachowym rozegranym na historycznych szachach oraz akcji Szalony Kapelusznik (obejmującej wszystkie oddziały muzeum), podczas której będzie można zrobić sobie zdjęcie w nakryciu głowy.
Organizatorami Krakowskiej Nocy Muzeów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Szczegółowy program, oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl oraz www.krakow.pl. Patronat medialny nad tegoroczną edycją nocy muzeów objęły: Polska Gazeta Krakowska, TVP Kraków, Radio Kraków, portale Magiczny Kraków i NaszeMiasto.pl, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL oraz miesięcznik Karnet.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy