Krakowski Festiwal Filmowy startuje już 31 maja. Tym razem wszystkie projekcje i spotkania w internecie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
60. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego otworzy pokaz filmu "Pollywood" w reżyserii Pawła Ferdka
60. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego otworzy pokaz filmu "Pollywood" w reżyserii Pawła Ferdka Materiały prasowe
W niedzielę, 31 maja, rozpocznie się 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku ze względu na pandemię odbędzie się ona całkowicie w internecie. Uczestnicy zobaczą niemal 200 filmów z całego świata i wezmą udział w wirtualnych spotkaniach z 60 twórcami.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

- Po raz pierwszy w historii festiwalu pokazy odbędą się nie w kinach krakowskich, a na seansach internetowych dostępnych w całej Polsce. Publiczność będzie mogła także wziąć udział w spotkaniach z twórcami filmów konkursowych oraz w wydarzeniach specjalnych. Do dyspozycji gości zagranicznych otwarta zostanie wideoteka online, dostępna bez ograniczeń terytorialnych - tłumaczy Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dostęp do festiwalowych filmów online otrzymają wszyscy posiadacze karnetów, akredytacji oraz biletów na pojedyncze seanse. Z okazji 60. edycji imprezy, karnety i bilety dostępne są w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet - za 6 zł.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka - osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Każdego roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentowane są najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Tym razem specjalna sekcja poświęcona będzie Danii.

- Tegoroczna selekcja dowodzi, że duńscy twórcy chętniej wybierają się z kamerą poza granice swojego kraju. Różnorodność podejmowanych przez nich tematów zaskakuje i wciąga. W programie zobaczymy zarówno kilka portretów psychologicznych współczesnego człowieka, jak również fascynujące opowieści o odległych kulturach - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu.

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz i Leszek Możdżer.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács - wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych „Docs+Science. Ziemia niczyja”. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach „Panoramy polskiego dokumentu”. „Kids&Youth - kino dla młodych” to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu „Opowieści ze świata. Świat kobiet” oraz obraz Starego Kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu „Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą”.

W trakcie festiwalu odbędzie się ponad 60 spotkań z gośćmi. W uroczystym rozpoczęciu imprezy wezmą udział laureaci jej pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman. Po seansach online tradycyjnie będą miały miejsce spotkania z twórcami i bohaterami filmów, które będą transmitowane na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych.

Codziennie od niedzieli do piątku o godzinie 10 będą się odbywały „Krytyczne poranki” - rozmowy twórców i jurorów z krytykami filmowymi na tematy związane z kinem, ale i wychodzące poza wyłącznie filmowe rozważania.

Ogłoszenie nagród 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie transmitowane online w sobotę, 6 czerwca, od godz. 19. Ceremonię poprowadzi Maciej Stuhr, który występował już w roli gospodarza gali imprezy, ale będzie to jego konferansjerski debiut online.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej www.krakowfilmfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie