Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Festiwal Filmowy startuje już 31 maja. Tym razem wszystkie projekcje i spotkania w internecie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
60. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego otworzy pokaz filmu "Pollywood" w reżyserii Pawła Ferdka
60. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego otworzy pokaz filmu "Pollywood" w reżyserii Pawła Ferdka Materiały prasowe
W niedzielę, 31 maja, rozpocznie się 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku ze względu na pandemię odbędzie się ona całkowicie w internecie. Uczestnicy zobaczą niemal 200 filmów z całego świata i wezmą udział w wirtualnych spotkaniach z 60 twórcami.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

- Po raz pierwszy w historii festiwalu pokazy odbędą się nie w kinach krakowskich, a na seansach internetowych dostępnych w całej Polsce. Publiczność będzie mogła także wziąć udział w spotkaniach z twórcami filmów konkursowych oraz w wydarzeniach specjalnych. Do dyspozycji gości zagranicznych otwarta zostanie wideoteka online, dostępna bez ograniczeń terytorialnych - tłumaczy Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dostęp do festiwalowych filmów online otrzymają wszyscy posiadacze karnetów, akredytacji oraz biletów na pojedyncze seanse. Z okazji 60. edycji imprezy, karnety i bilety dostępne są w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet - za 6 zł.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka - osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Każdego roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentowane są najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Tym razem specjalna sekcja poświęcona będzie Danii.

- Tegoroczna selekcja dowodzi, że duńscy twórcy chętniej wybierają się z kamerą poza granice swojego kraju. Różnorodność podejmowanych przez nich tematów zaskakuje i wciąga. W programie zobaczymy zarówno kilka portretów psychologicznych współczesnego człowieka, jak również fascynujące opowieści o odległych kulturach - mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu.

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz i Leszek Możdżer.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács - wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych „Docs+Science. Ziemia niczyja”. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach „Panoramy polskiego dokumentu”. „Kids&Youth - kino dla młodych” to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu „Opowieści ze świata. Świat kobiet” oraz obraz Starego Kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu „Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą”.

W trakcie festiwalu odbędzie się ponad 60 spotkań z gośćmi. W uroczystym rozpoczęciu imprezy wezmą udział laureaci jej pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman. Po seansach online tradycyjnie będą miały miejsce spotkania z twórcami i bohaterami filmów, które będą transmitowane na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych.

Codziennie od niedzieli do piątku o godzinie 10 będą się odbywały „Krytyczne poranki” - rozmowy twórców i jurorów z krytykami filmowymi na tematy związane z kinem, ale i wychodzące poza wyłącznie filmowe rozważania.

Ogłoszenie nagród 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie transmitowane online w sobotę, 6 czerwca, od godz. 19. Ceremonię poprowadzi Maciej Stuhr, który występował już w roli gospodarza gali imprezy, ale będzie to jego konferansjerski debiut online.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej www.krakowfilmfestival.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska