Jak informuje magistrat, obradująca 31 marca komisja konkursowa, po przesłuchaniu pięciorga kandydatów, w głosowaniu jawnym wyłoniła Adama Budaka na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
- Mam duże nadzieje dotyczące tego, że MOCAK będzie wizytówką Krakowa w skali międzynarodowej i jednocześnie jednym z ważnych ośrodków muzealno-badawczo-archiwizacyjnych, a także na poziomie gromadzenia kolekcji w tej części Europy. Liczę na to, że wybrany przez komisję – mam nadzieję przyszły dyrektor MOCAK-u – jest nadzieją na to, że Kraków i jego środowisko artystyczne zaistnieje w skali międzynarodowej. To autorytet, jeśli chodzi o sztukę najnowszą – komentuje Paweł Szczepanik, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
MOCAK z nowym dyrektorem
Przypomnijmy, sześć osób zgłosiło chęć stanięcia na czele Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Z tego grona wyłoniona została piątka kandydatów, którzy przeszli do drugiego etapu, to: Adam Budak, Grzegorz Kuźma - wieloletni zastępca Marii Anny Potockiej, Elżbieta Sala-Hołubowicz - w przeszłości związana w MOCAK-iem, była szefową Działu Edukacji; Małgorzata Kaźmierczak - niezależna kuratorka wydarzeń artystycznych oraz Magdalena Ujma-Gawlik - krytyczka i kuratorka sztuki.
Na kandydaturę Adama Budaka zagłosowało 9 z 11 członków komisji konkursowej. Wybór ten został zaakceptowany przez prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.
"Komisja konkursowa po zapoznaniu się z programem autorskim i przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej uznała, że dzięki jego wszechstronnej wiedzy z zakresu literatury, teatru, filozofii, architektury, historii i teorii sztuki oraz zarządzania kulturą możliwym będzie stworzenie przez niego zróżnicowanej i interdyscyplinarnej oferty programowej oraz umiędzynarodowienie działań instytucji" - wyjaśnia magistrat wybór Adama Budaka.

Kim jest nowy dyrektor MOACK-u?
Adam Budak to pochodzący z Krakowa historyk sztuki związany w przeszłości z Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie, w ostatnich latach Dyrektora Artystycznego i Kuratora Galerii Narodowej w Pradze.
"Adam Budak przedstawił interesujący autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Muzeum. Posiada bogate doświadczenie zawodowe na stanowisku dyrektora artystycznego w prestiżowych instytucjach międzynarodowych, takich jak Galeria Narodowa w Pradze i Kestner Gesellschaft w Hanowerze, a także jako niezależny kurator wielu projektów artystycznych" - czytamy w uzasadnieniu.
Cenne okazały się dla komisji konkursowej także kontakty branżowe i umiejętności zarządcze Adama Budaka, które mają umożliwić realizację ambitnych projektów na wysokim poziomie jakościowym.
"Jego wizja rozwoju MOCAK-u jako aktywnego centrum twórczej energii, otwartego na innowacje i dialog społeczny, jak również współpracę międzynarodową zapewni instytucji dalsze umocnienie pozycji zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej" - informuje magistrat.
