FLESZ - Wysoki ceny paliw. Polacy wybierają rowery

W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest coraz mniej krwi. Najbardziej potrzebne są grupy: 0 minus, B minus, A plus i A minus. Ta pierwsza jest szczególnie cenna i potrzebna, ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety, jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Według danych przedstawianych przez RCKiK taką grupę krwi posiada zaledwie 6 proc. Polaków.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie prosi więc dawców, którzy mogą w tej chwili oddać krew (przerwa między donacjami musi wynosić co najmniej osiem tygodni), by nie odkładali tego na później, a jak najszybciej zgłosili się do centrum.
Każdy może pomóc
Do oddania krwi zgłosić się może każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i zjeść lekkie śniadanie. O tym, czy danego dnia możemy oddać krew, decyduje lekarz po analizie wyników badań krwi i odpowiedzi w kwestionariuszu medycznym. Samo pobieranie krwi trwa kilka minut, ale na całą procedurę trzeba zarezerwować około godziny. Dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy: dzień donacji i kolejny.
Rejestracja dawców w RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11 odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16.30 oraz w soboty od 9 do 13.