Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie kapliczki. Te małe perełki wciąż czekają na ratunek [ZDJĘCIA]

Redakcja
Kapliczka przy ul. Landaua. Figura Matki Boskiej leży na ziemi
Kapliczka przy ul. Landaua. Figura Matki Boskiej leży na ziemi Anna Kaczmarz
Wszystkie kapliczki w Krakowie skłaniają do refleksji, jednak nie wszystkie zachwycają swoim wyglądem. W budżecie miasta brakuje pieniędzy na renowację cennej małej architektury - pisze Karolina Gawlik.

Najbardziej potrzebujące
Mimo ich wartości historycznej i artystycznej, kapliczki mieszczące się na terenie Krakowa od dłuższego czasu nie były poddawane pracom konserwacyjnym. - Od czterech lat nie wyremontowaliśmy żadnej kapliczki - przyznaje Elżbieta Wyszyńska z Oddziału Ochrony Zabytków. - W budżecie miasta nie było na to funduszy. Mamy nadzieję, że w następnym roku znajdą się środki. Bez nich nic nie możemy zrobić, a kilka kapliczek potrzebuje natychmiastowej renowacji - dodaje. Jerzy Zbiegień, miejski konserwator zabytków także dostrzega ten problem. - Co roku wnioskujemy do ZIKiT-u o fundusze na renowację kapliczek. Cały czas zbieramy dane o najbardziej potrzebujących obiektach . Niektóre kapliczki są na terenie gminy miejskiej Kraków, ale wiele mieści się na prywatnych terenach. Dlatego mile widziana byłaby pomoc społeczności lokalnych, a przede wszystkim dzielnic - proponuje konserwator.

Czy w propozycjach budżetowych na 2013 rok pojawi się miejsce na renowację kapliczek? To pytanie zadaliśmy w Urzędzie Miasta. - Budżet na kolejny rok przedstawimy 15 listopada. Do tego czasu pracujemy i dyskutujemy nad jego projektem, dlatego trudno mi powiedzieć, czy znajdą się tam fundusze na remonty kapliczek - odpowiada Filip Szatanik z Biura Promocji Miasta.

Kapliczki tylko w Nowej Hucie wołają o pomoc. Na samej ulicy Fatimskiej znajdują się dwa przykłady świadczące o ich złym stanie. Na pierwszą trafimy przy ul. Fatimskiej 10. Stojąca tu kapliczka w pełni kwalifikuje się do wpisu do rejestru zabytków, a mimo to jest w stanie opłakanym. Na dodatek zasłaniają ją krzewy. Powstała w XVIII wieku i należy do świetnych przykładów kapliczek związanych ze średniowiecznym szlakiem prowadzącym do klasztoru Cystersów w Mogile. Teraz ma duże ubytki, ponadto kruszy się warstwa farby olejnej, którą jest pokryta. W jej wnęce mieści się kamienna, polichromowana rzeźba ludowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Trzeba ją nie tylko poddać zabiegom konserwatorskim, ale również przywrócić jej pierwotną kolorystykę.

Druga kapliczka przy ul. Fatimskiej mieści się pod numerem 23. Powstała w 1932 roku z inicjatywy mieszkańców. Jest związana z tradycją wsi podkrakowskiej. Posiada duże walory plastyczne i kompozycyjne. Obiekt wymaga remontu, ponieważ ma popękany i zabrudzony tynk oraz porósł mchem. Wymaga też oświetlenia.

W najgorszym stanie jest kapliczka stojąca od 1847 roku na rogu ulic Sawiczewskich i Laudaua, co oburza i smuci mieszkańców Swoszowic. Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem od roku leży na ziemi, i z dnia na dzień niszczeje. W trakcie prac Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji koparka zahaczyła o linię telefoniczną, a ta zrzuciła figurę. Zarząd MPWiK uważa, że ich firma działała prawidłowo. Jednakże nawet w tym przypadku oddział ochrony zabytków nie ma pieniędzy na montaż figury, tym bardziej że jego koszt szacowany jest na kilka tysięcy złotych.


Kopaniec/Powiatowa:

Matce Boskiej brakuje prawej dłoni, a cały obiekt ma ubytki. Należy odsłonić oryginalny napis i sprawdzić stan drewna
Niepołomska 55:
Figura Matki Boskiej zniszczona, zdestruowane cegły
Bodzowska 9:
Kapliczka Matki Boskiej Śnieżnej wymaga pełnej konserwacji, w tym remontu dachu. Ma pęknięcia konstrukcyjne ścian.

Im udało się pomóc, czyli krakowskie latarnie umarłych - żywym na przestrogę, zmarłym ku pamięci
Latarnie umarłych w Krakowie, przynajmniej te najpopularniejsze, to przykłady kapliczek nie tylko świetnie zachowanych, ale też doskonale odnowionych. Stawiane były w średniowieczu, głównie przy cmentarzach przykościelnych, a także przy szpitalach i klasztorach zlokalizowanych poza miastem. Wyznaczały drogę, ostrzegały przed zagrożeniem, chorobą i innym niebezpieczeństwem oraz symbolizowały pamięć o zmarłych. Dzisiaj te obiekty mają inną formę, przystosowaną do nowej funkcji - sakralnej.

KAPLICZKA ŚW. GERTRUDY na Plantach za hotelem Royal
Wzniesiono ją przed szpitalem dla chorych wenerycznie, znajdującym się przy kościele św. Sebastiana i Rocha z 1528 roku. Dziś nie istnieje ani kościół, ani szpital, ale w latarni zmarłych każdej nocy płonie światło.

KAPLICZKA SOBIERAJÓW ul. Dobrego Pasterza
Wzniesiono ją w ogrodzie rodziny Sobierajów na pamiątkę pobytu Jana III Sobieskiego. Obok kapliczki pochowano powstańców polskich, którzy ukrywali się w pobliskiej stajni. Z tego względu przejęła funkcję latarni umarłych.

NAJSTARSZA KAPLICZKA ul. Kopernika 9
To pięknie zachowana gotycka, kamienna latarnia umarłych. Ostrzegała przed wkroczeniem na teren szpitala dla trędowatych. Została przeniesiona przed kościół św. Mikołaja. Jest jedynym zabytkiem tego typu w skali kraju datowanym na XIV wiek.

KAPLICZKA BOGA OJCA
ul. Wielicka
Na ruchliwym skrzyżowaniu widnieje kapliczka z barokową figurą Boga Ojca. Kiedyś stała w okolicach skrzyżowania ul. Wielickiej i Robotniczej, po wojnie została przeniesiona na obecne miejsce. Od figury pochodzi lokalna nazwa tego miejsca - "Za Bogiem Ojcem".

SŁUP DĘBNICKI

ul. Konopnickiej
Barokową kapliczkę zbudowano z cegły, na cmentarzu cholerycznym przy trakcie wiodącym z Kazimierza do Tyńca, czyli w okolicy skrzyżowania dzisiejszych ulic Twardowskiego i Bułhaka. Oprócz tego, że ostrzegała przed cholerą, prowadziła do opactwa tynieckiego. Na swoje obecne miejsce została przeniesiona w 2008 roku. We wnęce znajduje się figurka Chrystusa Frasobliwego.

KRÓLEWSKI DROGOWSKAZ
Park Krakowski
Niegdyś ta kapliczka stała na zachód od miasta, przy podmokłych łąkach. Wskazywała drogę do królewskiej rezydencji na Łobzowie.

Kraków: słynne krypty w fatalnym stanie [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska